HAKKIMIZDA KÜNYE
Menü
Fistül Nedir, Hangi Sebeplerden Görülür? | Advertorial Haberleri

Fistül Nedir, Hangi Sebeplerden Görülür?

Fistül Nedir, Hangi Sebeplerden Görülür?

​​​​​​​Fistüller normalde vücut üzerinde olmaması gereken tünellerdir. Bağırsak ile deri arasında ortaya çıkan bu tüneller çoğu zaman bir apse sonrasında meydana gelmektedir.

Whatsapp haber ihbar

Fistüller normalde vücut üzerinde olmaması gereken tünellerdir. Bağırsak ile deri arasında ortaya çıkan bu tüneller çoğu zaman bir apse sonrasında meydana gelmektedir.

Fistülü meydana getiren diğer sebepler arasında çeşitli hastalıklar söz konusudur. Bunlar crohn hastalığı, tüberküloz-HIV şeklindedir. Daha önce geçirdiğiniz anüs çevresindeki bir ameliyat sonucu da fistül oluşumu meydana gelmiş olabilir.

 

Anal Fistül Belirtileri Nelerdir?

Anal fistül de bağırsak ve deri arasındaki bir tünel kaynaklı ortaya çıkan hastalıktır. Kalınbağırsak ve anüse yakın deri etrafında meydana gelir.

Anal fistül belirtileri arasında fistülün gerçekleştiği bölgede tahrişler ve akıntılar söz konusudur. Bununla birlikte fistülün ucu olarak anüs çevresinde bir delik görebilirsiniz.

Hastalığın en rahatsız edici noktalarından birisi de bitmek bilmeyen ağrılardır. Anal fistül sürekli olarak ağrıya sebep olmaktadır. Bu ağrıları tuvalete çıktığınızda yoğun olarak yaşayabilirsiniz. Tuvalet haricinde de oturma-kalkma eylemleri sırasında, öksürürken ya da yürürken bile ağrı oluşabilir. Bu ağrılar hastalar için ciddi sıkıntılar ortaya çıkarmaktadır.

Hastalığın varlığını gösteren belirtilerle karşılaştıktan sonra beklemeden doktora başvurmalısınız. Tedaviyi geciktirmek yaşadığınız ağrıların ve sorunların artmasına sebep olacaktır. Sorunların artmasına sebep olduğu gibi alacağınız tedavinin başarı ihtimalini düşürdüğü de söylenebilir. Zamanında doktora gitmek ve tedavi almak sorunlarınızı büyütmeden bitirebilir.

Fistül tedavisi nasıldır, başarı ihtimali yüksek midir?

Fistül sorunu için 2 çeşit tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlar cerrahi müdahaleler ve yeni nesil olarak lazerle tedavi şeklindedir. Sizin için hangisinin daha uygun olacağı gittiğiniz muayene sonucu belli olacaktır.

Cerrahi müdahale fistül tedavisi için çeşitli riskler ortaya koymaktadır. Hastaların tedavisi için riskler değerlendirilip durumu uygun olduğu takdirde ameliyat yapılabilir. Bu riskler hastalığın yeniden ortaya çıkması, enfeksiyon, dışkıyı tutamamak gibi sorunlar olarak kendisini gösterir.

Yeni nesil tedavilerden birisi olan lazerle tedavi yöntemi ise risk konusunda cerrahi yöntemden daha risksizdir. Başarı ihtimalinin bu tedavi yönteminde daha yüksek olduğunu söylenebilir.

Her iki yöntemde de tedavinin sonucu kesin değildir. Yine de lazerle tedavi yönteminin daha yüksek başarıya sahip olduğu söylenebilir.

Yorumunuzu Paylaşın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.