HAKKIMIZDA KÜNYE
Menü
Markanın Tanımı ve Marka Olabilecek Sınıflar | Advertorial Haberleri

Markanın Tanımı ve Marka Olabilecek Sınıflar

Markanın Tanımı ve Marka Olabilecek Sınıflar

​​​​​​​Dünya genelinde ortak bir açıklama ile kabul gören markalar firma ya da şahısların ürettikleri mal ve türlü hizmetlerin tanınmasını sağlayan unsur açıklaması marka nedir sorusuna cevap olmaktadır.

Whatsapp haber ihbar

Dünya genelinde ortak bir açıklama ile kabul gören markalar firma ya da şahısların ürettikleri mal ve türlü hizmetlerin tanınmasını sağlayan unsur açıklaması marka nedir sorusuna cevap olmaktadır. Oluşturulan markalar sayesinde özellikle piyasada bulunan diğer ürünler ile karışmamasını ve ayırt edilmesini sağlamaktadır. Marka oluşturma türleri birçok farklı yol ile yapılabilmektedir.  Mal veya hizmetleri ayırt etmek için kullanılacak farklı marka sınıfı bulunmaktadır.

Marka olabilecek sınıflar;

  • Kişi Adları
  • Sözcükler
  • Şekiller
  • Harfler
  • Sayılar
  • Üretilen malın çizimi veya malın ambalaj şekli

Marka seçimi yapmadan önce kullanmayı düşündüğünüz markanın daha önceden başka bir firma ya da şahıs tarafından kullanılıp kullanılmadığı konusunda marka sorgulama işlemini yapmanız gerekmektedir. Marka seçiminin önemi marka tescilinde karşınıza çıkacaktır. Özellikle tescil olmayan fakat uzun yıllardır başka bir firma tarafından kullanılan bir markayı tescil ettirseniz dahi gerçek marka sahibinin bu tescile iptal için dava açma hakkı bulunmaktadır. Bu konuda markayı sizin ne derece kullandığınız konusunda kanıtlamalar istenmektedir. Bu sayede marka tescili işini takip edenlerin haksız kazanç elde etmelerinin önüne geçilmiştir.

Topluluk Markası Nedir?

Avrupa konseyi tarafından korunan ve Avrupa Birliği ülkelerinin hepsinde geçerli olan OHIM’den alınmış marka başvurusudur. Avrupa Birliği ülkeleri tek devlet olarak görüldüğü varsayılarak İspanya’da bulunan ortak marka tescil ofisi olarak bilinen Topluluk Marka Ofisine Türkiye’den başvurularında kabul gördüğü bir tescil başvurusu olmaktadır. Türkiye Avrupa Birliği ülkesi olmamasına rağmen geçmiş dönemlerde imzalanan Paris Sözleşmesi kapsamından Topluluk Markası tescili yaptırma hakları bulunmaktadır.

Marka ile Patent Arasındaki Farklar Nedir

Marka ve patent konusu ülkemizde en çok karıştırılan konular arasında olmaktadır. Marka firmanızın kullandığı bir simge olabilir fakat patent sadece bir fikrin tescillenmesi dahi olabilmektedir. Fikir ya da herhangi bir yenilik için tamamlamış olduğunu ar-ge çalışmalarından sonra patent hakkını alabilmeniz için ilk önce MarkaTesciliSorgulama.com.tr adresinde ücretsiz patent sorgulama işlemini yapmanız gerekmektedir.

Marka Tanınması ve Tanınmış Marka Nedir?

Kullanmak istediğiniz markanın tanınmış marka sınıfına girmesi için Türk Patent Ensitüsüne tespit için başvuru dilekçesi verilip incelenmesinin talep edilmesi gerekmektedir. Türk Patent Ensitüsü tarafından daha önceden kayıt edilmiş markalar Tanınmış Marka sınıfında bulunmaktadır ve kullanan firmadan başkasının alması ya da iptal ettirmesi mümkün değildir.

markatescilisorgulama.com.tr

Yorumunuzu Paylaşın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.