HAKKIMIZDA KÜNYE
Menü
Zirkonyum Porselenler | Advertorial Haberleri

Zirkonyum Porselenler

Zirkonyum Porselenler

Ülkemizde son dönemlerde daha önceki yıllarda tıbbın pek çok alanında kullanılan zirkonyum; porselen metalin yerine kullanılmaya başlamıştır.

Whatsapp haber ihbar

Zirkonyum Porselenler

Ülkemizde son dönemlerde daha önceki yıllarda tıbbın pek çok alanında kullanılan zirkonyum; porselen metalin yerine kullanılmaya başlamıştır.

2000 yıllarından bu yana zirkonyum dişler; diş hekimliğinde yaygın bir şekilde kullanılır.

Ada Dent Çukurambar Diş Hekimi Emre Güneş,Zirkonyum Porselenler uygulamalasını şu sözlerle anlattı:

Zirkonyum porselenlerin avantajlarından biri de kişide herhangi bir diş eti problemine ya da alerjiye yol açmamasıdır. Aynı zamanda ışık geçirgen olan bu porselenler, doğal dişlere yakın bir görünüme, estetiğe ve fonksiyona sahiptirler.

Zirkonyum porselenlerde metal altyapılı porselenlerde rastlanılan dişetlerindeki siyah ve morarmış görüntüye rastlanmaz.

Yüksek bir dirence sahip olduklarından arka bölge dişlerinde de rahatlıkla kullanılabilirler. Bu denli dayanıklı olan bu porselenler, aynı zamanda ışığı geçirebilecek kadar zarif ve estetiktirler.

Zirkonyum porselenler, hem ön hem de arka dişlerde güvenle kullanılabilen, ileri teknoloji ürünüdürler.

Metal porselenler söz konusu olduğunda fotoğraf makinesi flaşından ya da neon ışıklarından kaynaklı, bu dişlerin yapay olduğunun anlaşılmasına yol açabilen opak yansımalar olabilir. Zirkonyum porselenlerde bu duruma rastlanmaz. Işığı geçirgen bir yapılarının bulunması, zirkonyum porselenlerin doğal dişlerden ayırt edilmesini zorlaştırır.

Zirkonyumlar; CAD/CAM teknolojisi olarak adlandırılan bilgisayar destekli cihazlarla kolaylıkla hazırlanabilirler.

Dişlerinin görünüşünden rahatsız olan ya da gülüşünden hoşnut olmayan herkes; CAD-CAM teknolojisinin kullanıldığı bu yöntemle diledikleri dişlere ve gülüşe kısa sürede kavuşabilir.

Bu yöntemde ilk olarak, dişlerde yapılan hazırlığı takiben diş ölçüsü alınır. Alınan bu ölçüden hazırlanacak modelin optik ölçüsü elde edilir.

Bilgisayar ortamına aktarılan bu optik ölçü yardımıyla porselen bloklar hazırlanır. Hazırlanan porselen bloklar; bilgisayar destekli freze ile şekillendirilir.

Ardından kamera ile elde edilen görüntüler, bilgisayar ortamına tekrar aktarılır.

Sistemde kullanılan porselenlerde kristal ve zirkonyumun yer alması; tedavi sonucunda harika bir estetiğin ve uyumun yakalanmasına olanak tanır.

Üstelik CAD - CAM teknolojisi ile dişlerin yapım süresi de kısalmış olur.

Standart porselen kaplamalar, dişlerde sebebi fark edilmeyen sıcak ve soğuk hassasiyetine neden olabilir. Zirkonyum porselenlerin ise ısı yalıtıcı özelliğinin bulunması, sıcak ve soğuk hassasiyeti riskini önler.

Köprü ve kuronların görüntüleri üzerinde pek çok etmen belirleyici olsa da görünümü en çok ışığa verdikleri tepki etkiler. Normalde doğal dişler, ışığı geçirir. Sonuç olarak, dişlerde canlılık ve derinlik ortaya çıkar.

Metal desteksiz porselen kuronlardaki(zirkonyum-empress) ışık geçirgenliği; derinlik ve canlılıklarının yüksek olmalarını sağlar.

Diş kaybı bulunmayan, aşırı harap olmuş, laminate kuron uygulamasının yetersiz kalacağı vakalarda zirkonyum ya da empress kuron kullanımı tercih edilebilir. Diş kaybının mevcut olduğu vakalarda zirkonyum kuronlar kullanılabilir.

Ada Dent Çukurambar Diş Kliniği
Kaynak: http://www.adadent.com.tr/zirkonyum-dis

Yorumunuzu Paylaşın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.