Bebekli Ailelerin Taşınırken Dikkat Etmesi Gerekenler

Taşınmak çocuklar için yetişkinlere kıyasla daha fazla strese neden olabilir. Çocuğun yaşına göre evinden, okulundan ve arkadaşlarından kopması heyecan verici olduğu kadar zor bir deneyim de olabilir.

Daha iyi mobil deneyim için tıklayınız

Taşınmak çocuklar için yetişkinlere kıyasla daha fazla strese neden olabilir. Çocuğun yaşına göre evinden, okulundan ve arkadaşlarından kopması heyecan verici olduğu kadar zor bir deneyim de olabilir. Ancak yeterince küçük bebeklerin dünyaları ailelerinden meydana geldiği için bu süreç biraz daha büyük olan çocuklara göre daha kolay ilerleyebilir ya da taşınma gününe kadar çok keyifli ve heyecanlı olan bir çocuk, tam taşınma günü aniden bastırdığı anksiyeteyi dışarı vurmaya başlayabilir. Taşınma sürecini bebeğiniz için daha rahat bir hale getirmek için faydalı olabilecek birkaç püf noktasını aşağıda bulabilirsiniz.

Taşınmak birçok çocuk için hayatın bir gerçeğidir. Yapılan araştırmalar bir sene içerisinde 1 ila 14 yaş grubundaki çocukların yaklaşık yüzde onunun taşındığını ve en az üçte birinin okul değiştirme ihtiyacı olduğunu göstermektedir. Uzmanlar erken çocukluk döneminde dahi gerçekleşse taşınmanın çocukların sosyal becerilerinde en azından geçici düşüşlerle ve duygusal ve davranışsal problemlerde artışla ilişkilendirilebilir olduğuna işaret etmektedir. 

Bebekler ve Küçük Çocuklarla Taşınmak

Uzmanlar bebek yaştaki çocukların daha kolay taşınabilir olduğunu, çünkü dünyalarının aile etrafında toplandığını ifade etmektedir. Çocuğun aile içinde alıştığı tüm önemli bireylerin taşınma ile birlikte hareket etmesinin taşınmanın etkisini azalttığı gözlemlenmektedir. Buna ek olarak taşınma aktif olarak sürerken eğer mümkünse bebeğinizi ailenizin veya yakın dostlarınızın yanında bırakmak belki biraz daha rahat hareket etmek imkanı sağlayabilir.

Bebeğinize İlgi Gösterin

Uzmanlar bir bebeğin taşınma sürecinde kutuların hepsinin açılması ile ilgilenmeyeceğine işaret etmekte ve ebeveynlerinin dikkatini istediklerini belirtmektedirler. Taşınma sürecinde onlarla meşgul olabilirseniz ve onları eğlendirebilirseniz, bu durum yeni ortamlarına uyum sağlamakta büyük kolaylık sağlayabilir. Elbette taşınma sürecinde bebeğinize vakit ayırmak için nakliye işini profesyonellere bırakmak üzere bir nakliye firması kiralayabilirsiniz. Böylece bebeğiniz sizin sevginizden mahrum kalmaz.

Basit Açıklamalar Yapın

Küçük bir çocuğa taşınmanın ne olduğu ve şartları hakkında ne kadar açıklama yapacağınız, sizinle ne kadar iletişime geçebildiği ile doğru orantılıdır. Bunun için kendisinin oyuncaklarından birisini yardımcı olarak alabilirsiniz. Örneğin sevdiği bir oyuncağına yeni bir evi olacağını ve yine çocuk ile aynı odada yaşayacağını açıklamanız, çocuğun durumu daha kolay idrak etmesini sağlayabilir. 

Çocuğun Yatak Odasını En Son Kaldırıp, İlk Önce Kurun

Uzmanlar, çocuk odaları kurmanın çok önemli bir ilk gün hedefi olduğu konusunda hemfikir. Bu sayede hummalı bir taşınma çalışması sürerken, onların kendilerine ait bir güvenli sığınakları olabilir. Bebeğinizin onsuz yapamayacağı oyuncaklarının yanı sıra bakımı, beslenmesi ve temizliği için gerekli hemen her nesneyi içeren bir ilk gece çantası hazırlamanız da çok faydalı olacaktır. 

Rutinlerini Sürdürün

Taşınma sürecinde mükemmellik değil öncelikler göz önünde tutulmalıdır. Bu sebeple çocuğun yatma, kalkma, beslenme, tuvalet saatleri gibi detaylar mümkün olduğu kadar aksatılmadan sürdürülmelidir. Uzmanlar bunun çocuğun yeni yere kolayca alışmasına yardımcı olduğunu ifade etmektedir.

 Diğer Haberler