KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Menü
En çok satılan bilgisayar markaları açıklandı | Bilim-Teknoloji Haberleri

En çok satılan bilgisayar markaları açıklandı

En çok satılan bilgisayar markaları açıklandı

Geçen yıldan bu yana, küresel bilgisayar pazarı, yıllarca süren sessizlik ve gerilemenin ardından ilk kez yükseliş eğilimi göstermeye başladı. İşte pandeminin de etkisiyle en çok tercih edilen bilgisayar markaları...

Whatsapp haber ihbar

2020'den bu yana, küresel bilgisayar pazarı, yıllarca süren sessizlik ve gerilemenin ardından ilk kez yükseliş eğilimini başlattı. Asıl sebep, yeni tip salgınının getirdiği ev ofis talebinin birçok tüketicinin yeni bilgisayar satın almasına neden olmasıydı. 

2021'de birinci çeyreğin sonunda, bir pazar araştırma kuruluşu olan Canalys , en son küresel bilgisayar sevkiyat raporunu yayınladı. (dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlar dahil) Rapor, bilgisayar pazarındaki ilk çeyrek sevkiyatlarının yıllık bazda% 55 arttığını gösteriyor. 

BİLGİSAYAR SEÇİMİNDE EN ÇOK TERCİH EDİLEN 5 MARKA

Temel olarak, dünyanın dört bir yanındaki büyük PC markalarının sevkiyatları arttı. İlk beş PC markası arasında Lenovo ve Hewlett-Packard’ın sevkiyat büyümesi sırasıyla %60,6 ve %64,4’e ulaştı, Acer’ın büyümesi %82,1’e ulaştı ve Apple,  M1 MacBook’u ile %105,2’lik bir büyüme elde etmeyi başardı.Yalnızca Dell'in sevkiyat büyümesi %50'nin altında %23,4 olarak kaldı.

 İlk sırada yer alan Lenovo'nun pazar payı bir önceki yıla göre %0,9 arttı, HP %1,4, Apple %2,0, Acer %1,1 oldu,  yalnızca Dell %3,9 düşerek ilk beş marka arasında pazar payında düşüş yaşayan tek marka oldu.

OYUN BİLGİSAYARLARI DAHA ÇOK TERCİH EDİLDİ

Canalys raporuna göre Oyun dizüstü bilgisayarlarına olan talep %45,72'ye ulaşırken, onu sırasıyla ince ve hafif dizüstü bilgisayarlar %22.19 pay ile takip ederken ve iş amaçlı ofis dizüstü bilgisayarların tercih edilme oranı %15.42 olarak rapor edildi.        YORUMUNUZU PAYLAŞIN