KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Menü
40 Bin'den fazla Gıda Mühendisi atama bekliyor | Gündem Haberleri

40 Bin'den fazla Gıda Mühendisi atama bekliyor

40 Bin'den fazla Gıda Mühendisi atama bekliyor

Üniversite'den mezun olan gıda mühendisleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın istihdam için kadro açmasını istiyor. Yeni mezunlarla birlikte 40 bine yakın Gıda Mühendisi olduğunu hatırlatan Gıda Mühendisi İstihdam Talep Platformu yetkilileri istihdam için Erdoğan'ın talimat vermesini bekliyor.

Whatsapp haber ihbar

KPHA - Üniversite'den mezun olan gıda mühendisleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın istihdam için kadro açmasını istiyor. Yeni mezunlarla birlikte 40 bine yakın Gıda Mühendisi olduğunu hatırlatan Gıda Mühendisi İstihdam Talep Platformu yetkilileri istihdam için Erdoğan'ın talimat vermesini bekliyor. 
 

İSTİHDAM YETERSİZ!

Kamuda yeterince Gıda Mühendisinin istihdam edilmediğini dile getiren platform üyeleri "Gıda denetimi ve gıda hijyeninde aldığı mesleki eğitimlerle uzman olan Gıda Mühendislerinin kamudaki istihdamının yetersiz olması kamu kaynaklarının verimsiz kullanılması sebebiyle ayuka çıkan gıda sıkandallarının zeminini oluşturmaktadır.

Gıda Mühendilerine hem kamuda hem de özel sektörde gerekli önemin verilmesi gerekmektedir. Zira gıda alanında uzmanlaşmış olan Gıda Mühendislerinin istihdamıyla denetimlerdeki niteliğinin orantılı olduğu aşikardır."dedi.

DENETİMLERİ UZMANLAR YAPIYOR

Kamu ve özel işletmelerde Gıda Mühendisinin yetkisi alanında olan denetleme yetkisinin farklı meslek grupları eliyle yapıldığını ifade eden Platform üyeleri  Açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Sayısı 1.5 milyona yakın işletmelerin denetim - kontrollerine Gıda Mühendislerinin yerine diğer meslek gruplarının gitmesi ve Dünyamızın Corona ile verdiği mücadelede hiç de sağlıklı değildir. Bu durum ise denetimlerin aksamasına neden olmakta, taklit ve tağşişlerin artmasına, insan sağlığının risklerle dolu olmasına yol açmaktadır. Bakanlık tarafından yayımlanan Taklit ve Tağşiş Ürün Üreten Firmaların İfşa Listesi bu durumun açık bir kanıtıdır. Dolayısıyla herkes okuduğu kendi meslekten mesuldür. Bu sebeple Gıda Mühendislerinin görevini ne eğitimli diğer bölümler ne de Zabıtalar sağlıklı bir şekilde yerine getirebilir.

Bakanlıktaki sayısı 18 yılda 3 bini bulmayan Gıda Mühendisi sayısı acilen artmalıdır. Geleceğe nefes olabilmemiz için, sağlıklı yarınlara ulaşabilmemiz için, çocuklarımızın kahramanı olabilmemiz için, gıdamızı koruyabilmemiz için acil istihdam şarttır." 

Toplumun sağlığı için göreve hazır olduklarını belirten Gıda Mühendisi İstihdam Talep Platformu yetkilileri "Bizler Gıda Mühendisleri olarak ülkemizdeki herkesin denetimli ve sağlıklı gıdaya ulaşması için görev almaya hazırız. Bakanlığımızda çalışan bütün meslek üyelerine saygı duyuyoruz ancak takdir edersiniz ki bizler de aldığımız eğitim gereği bakanlıkta hak ettiğimiz sayılara ulaşmak aynı saygıyı görmek ve işimizi en iyi şekilde yerine getirmek istiyoruz. Bu sebeple 40 bine yakın işsiz Gıda Mühendisi olarak diyoruz ki ilk etapta en az 6 bin gıda mühendisi istihdamı elzemdir." şeklinde taleplerini dile getirdi.        YORUMUNUZU PAYLAŞIN