KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Menü
Cem Gürdeniz kimdir? | Gündem Haberleri

Cem Gürdeniz kimdir?

Cem Gürdeniz kimdir?

Emekli Amiral Cem Gürdeniz kimdir, nereli, kaç yaşında, kitapları? Mavi Vatan Doktrini nedir? İşte Cem Gürdeniz'in biyografisi...

Whatsapp haber ihbar

KPHA - Cem Gürdeniz, 24 Mart 1958 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. 1969 yılında Sarıyer Pertevniyal İlkokulu’nu bitirdikten sonra, ortaokula yatılı olarak Haydarpaşa Lisesi’nde eğitim aldı. Ardından, 1972 yılında Deniz Lisesi’ne kabul edilen emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, 1979 yılında Deniz Harp Okulu Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olarak Deniz Teğmen rütbesiyle güverte subayı olarak göreve başladı.

Cem Gürdeniz, 1983-1985 yılları arasında ABD Naval Postgraduate School’da “İnsan Gücü, Personel ve Eğitim” alanında yüksek lisans eğitimini bitirdi ve 1987 yılına kadar Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda görev yaptı. 1987-1989 yılları arasında Deniz Harp Akademisi öğrenimini tamamlayan Gürdeniz, ardından Deniz Kurmay Yüzbaşı olarak TCG Gayret Harekât Subayı oldu. Bu görevini sürdürürken 1991 yılında NATO SHAPE Karargâhı’nda dış göreve seçildi, dış görevi esnasında ise Brüksel ULB (Université Libre Bruxelles)’de Uluslararası Politika dalında yüksek lisans yaptı.

104 amiralin Montrö açıklamasıyla ilgili gözaltına alınanlar arasında “Mavi Vatan” doktrinini ilk ortaya atan emekli Tümamiral Cem Gürdeniz de bulunuyor. 

MAVİ VATAN DOKTRİNİ NEDİR?

Mavi Vatan kavramı, ilk olarak E. Amiral Cem Gürdeniz tarafından "Karadeniz ve Deniz Güvenliği" konulu sempozyum  esnasında denizlerimizi "Mavi Vatan" olarak adlandırmasıyla ortaya çıkmıştır. Cihat Yaycı tarafından geliştirilen kavram 2010'da "Temel Deniz Hukuku" kitabında kayda geçirildi. Mavi Vatan, 2015 yılı sonrasında Türkiye’nin deniz alanlarında askeri güce dayalı strateji yürütmesinde etkin rol oynadıve 2019'da, Türkiye tarihinde ilk defa eş zamanlı olarak Karadeniz, Ege ve Akdeniz'de Mavi Vatan Tatbikatı yapıldı.

Mavi Vatan; Türkiye'nin farklı hak ve egemenlik alanlarını içeren deniz alanlarının bütünü olarak adlandırılıyor. Gürdeniz ,Mavi Vatan'ı Türkiye'nin denizcileşmesinin sembolü, deniz yetki alanlarının tarifi olarak tarif ediyor. Ayrıca, "Mavi Vatan, Türkiye'nin realist, savunmacı, kendi deniz çıkar alanlarını koruyan bir doktrindir" şeklinde ifade ediyor. Doktrine göre, Mavi Vatan Haritası 462 Bin km alana tekabül ediyor.

BALYOZ DAVASI SÜRECİ

11 Şubat 2011 tarihinde Balyoz Davası’nda  tutuklanarak, 18 yıl hüküm giydi. Anayasa Mahkemesi’nin 19 Haziran 2014 tarihindeki yeniden yargılama kararıyla 9 Haziran 2015 tarihinde beraat etti.

YAZARLIK KARİYERİ

E. Amiral Cem Gürdeniz'in yazdığı kitaplar:            YORUMUNUZU PAYLAŞIN