KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Menü
Emekli amiral Ergun Mengi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi | Gündem Haberleri

Emekli amiral Ergun Mengi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi

Emekli amiral Ergun Mengi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 104 emekli amiralin bildirisine ilişkin soruşturmasında Ergun Mengi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Whatsapp haber ihbar

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 104 emekli amiralin bildirisine ilişkin soruşturmasında emekli amiral Ergun Mengi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Emekli amirallerin bildirisine ilişkin soruşturmada savcılık, serbest bıraktığı 13 şüpheli için sulh ceza hakimliğinden adli kontrol talep etti.

NELER OLMUŞTU?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 104 emekli amiralin hazırlamış olduğu bildiri için “devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma” suçlamasıyla soruşturma başlatmıştı.

KAÇMA VE DELİL KARARTMA ŞÜPHESİ

Bildirinin hazırlanmasında ve yayınlanmasında rolü olan 14 şüphelinin 10'u gözaltına alınmasının ardından gözaltı sürelerinin uzatılmasına itiraz eden amiraller, kaçma ve delil karartma şüphelerinin olmadığını beyan etmişti.

SERBEST BIRAKILMAYI TALEP ETTİLER

Sağlık sorunlarını gerekçe gösteren bazı amirallerin serbest bırakılma talepleri de mahkeme tarafından reddedilmişti.

EMEKLİ AMİRAL ERGUN MENGİ KİMDİR?

Ergun MENGİ Tuğamiral (E) 29 yıllık görev süresi sonucunda 2007 yılında emekli olmuştur. Görevi sırasında Dz.K.K.lığı’nın yüzer birliklerinde Branş Subayı, II. Komutanlık ve 4 yıl süreyle Komutanlık görevlerinde bulunmuş, karargah görevleri olarak Dz.K.K.lığı ve Genelkurmay Başkanlığı’nın Plan Prensipler Başkanlıkları’nda Proje Subaylığı, Şb. Md.lüğü ve Daire Başkanlığı görevlerini yürütmüştür.

Amiral MENGİ 1995-1998 yılları arasında Batı Avrupa Birliği’nin Brüksel’deki karargahında Proje Subayı olarak görev yapmıştır. Amiral olarak 2003-2005 Gnkur. Bşk.lığı İstihbarat D. Bşk.lığı ve 2005-2007 yılları arasında Hücumbot Filosu Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Emekli olduktan sonra, Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde (ASAM) Başkan danışmanı olarak çalışmıştır.

Amiral MENGİ, 1978 yılında bitirdiği Dz.Harp Okulu’nu müteakip, Dz. Harp Akademisi, Silahlı Kuvvetler Akademisi’ni tamamlamış ve Kocaeli Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler yüksek lisans programından mezun olmuştur. 

Halen, Ege, Kıbrıs, Türk Yunan Sorunları, Karadeniz Jeopolitiği, Türkçe'miz ve bazı felsefi konularda yazıları ve Trafikte Yaşam isimli yayınlanmamış bir kitabı bulunmakta olup araştırmacı yazar olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. 



        YORUMUNUZU PAYLAŞIN