KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Menü
Gıda Mühendisi nedir, ne iş yapar? | Gündem Haberleri

Gıda Mühendisi nedir, ne iş yapar?

Gıda Mühendisi nedir, ne iş yapar?

Gıda Mühendisliği, insanların hayatında vazgeçilmez bir ihtiyaç olan gıdaların nitelik ve niceliklerini en az yitirecekleri biçimde işlenmesi, korunması ve dağıtımında çağdaş bilimsel yöntemleri ve mühendislik kavramlarını uygulayan bir mühendislik dalıdır.

Whatsapp haber ihbar

KPHA - Gıda Mühendisliği, insanların hayatında vazgeçilmez bir ihtiyaç olan gıdaların nitelik ve niceliklerini en az yitirecekleri biçimde işlenmesi, korunması ve dağıtımında çağdaş bilimsel yöntemleri ve mühendislik kavramlarını uygulayan bir mühendislik dalıdır. Meslek alanı olarak çeşitli disiplinleri içerdiğinden, gıda mühendislerinin temel mühendislik, biyokimya, mikrobiyoloji, biyoteknoloji, yöneticilik, ekonomi ve beslenme gibi bilgilerle donanmış olmaları gereklidir.

GIDA MÜHENDİSİ KİMDİR?

Gıdaların belirlenen kurallara uygun bir şekilde üretilmesi, paketlenmesi, hijyen gereklerinin yapılması, denetlenmesi ve nakil işlemlerinden sorumlu olan kişiye denir. Gıdayla ilgili maddelerin üretiminden tüketimine, birey sağlığından beslenmesine kadar her alanından sorumlu olan kişiye denir. Üretimden tüketime kadar gerçekleşen her aşamada ürünlerin sağlığa uygun, kaliteli, güvenilir ve temiz olması için gerekli çalışmaları yapan ve gıda üretim teknolojilerinin üretilmesi için çalışan kişidir.

GIDA MÜHENDİSİ NE İŞ YAPAR?

    GIDA MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ALANLARI

    Gıda Mühendisleri, temel olarak gıda üretimi yapan firma ya da kurumlarda, hammadde alım, planlama, üretim, araştırma- geliştirme, projelendirme, depolama ve sevkiyat, kalite kontrol, standardizasyon gibi alanlarda çalışmakla birlikte bu firma ya da kurumların yönetim, satış, pazarlama gibi birimlerinde de görev alabilmektedir.Kamuda başta Tarım ve Orman Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Devlet Planlama Teşkilatı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, TSE, Yerel Yönetimler olmak üzere yasal mevzuatın düzenlenmesi, uygulanması, denetim ve kontrol hizmetleri ile ilgili gıda politikaları oluşturma alanlarında çalışabilir.        YORUMUNUZU PAYLAŞIN