KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Menü
Thodex üyeleri endişeli... Kullanıcıların kişisel verilerine ne oldu? | Gündem Haberleri

Thodex üyeleri endişeli... Kullanıcıların kişisel verilerine ne oldu?

Thodex üyeleri endişeli...  Kullanıcıların kişisel verilerine ne oldu?

Türkiye merkezli kripto para borsası Thodex'te son bir haftadır kripto para çekim işleri yapılamıyordu. Şirketin web sayfasını kapatması kullanıcıları endişelendiriyor. Sosyal medyada şirket yetkililerinin yurt dışına kaçtığı iddia edildi. Peki Thodex kapandıysa mağdurlar paralarını alabilecek mi? Kişisel verilere ne oldu?

Whatsapp haber ihbar

Türkiye merkezli kripto para borsası Thodex'te son bir haftadır kripto para çekim işleri yapılamıyordu. Şirketin web sayfasını kapatması kullanıcıları endişelendiriyor.

Şirketin kurulduğu dönem de adını duyurmak için çekilişle Porsche verdiği belirtiliyor. Son zamanlarda yeni üyeleri için 2 milyon adet DogeCoin kripto parası dağıtan Thodex son bir haftadır kripto para çekim işlemlerinde kullanıcılarını mağdur etti. Şirket herhangi bir iletişim kanalından üyelerine tatmin edici yanıtlar vermeyerek günlerdir teknik hata olduğu gerekçesiyle mağdur etti.

Bir çok kişinin bu konuda şikayette bulunması üzerine şirket yetkilileri bir kaç gün önce Dogecoin cüzdanlarında teknik hatanın girelmesiyle ilgili bir duyuru yayımladı. Fakat kullanıcıların endişesi dinmedi ve sosyal medyadan tepki gösterdiler.

SİTEYE ERİŞİM SAĞLANABİLECEK Mİ?

Düne kadar nakit çekim işlemlerini gerçekleştiren kullanıcılar dün gece itibariyle sitede herhangi bir işlem yapamadı. Siteye ve mobil uygulamalara giren kullanıcılar 21 nisan 2021 tarihinde saat 20:00 itibariyle genel bir bakım olduğu haberini gördü.  6 saat sürecek olan bakım çalışması belirtilen sürede tamamlanmayınca kullanıcılar sosyal medya üzerinden tepki göstermeye başladılar. Olayların basına yansımasıyla Thodex bir açıklama daha yayımlayarak "daha iyi hizmet verebilmek adına yeni bir ortaklık"  görüşmeleri yaptıklarını belirtti.

Yapılan ortaklık açıklamasında  "Süreç ise yaklaşık 4-5 iş günü sürecektir. Bu süre zarfında kullanıcılarımıza düzenli olarak bilgilendirme sağlanacaktır." ifadelerine yer verildi. 

CEO'SU SOSYAL MEDYA HESAPLARINI KAPATTI

Gelen tepkiler sonucu Thodex CEO’su Faruk Fatih Özer’in Twitter hesabını kapatarak instagram'daki tüm paylaşımlarını sildi. Düne kadar sosyal medya profilinin mevcut olduğu görülen Özer'in bugun profiline ulaşılamıyor. Özer'in profilinin kapanmasına kullanıcılar tepki gösterdi.

FARUK FATİH ÖZER'İN YURT DIŞINA KAÇTIĞI İDDİA EDİLDİ

Yaklaşık 400 bin kişi olarka tahmin edilen mağdurların avukatlarından Oğuz Evren Kılıç, Thodex'in kurucusu olan Koinex adlı şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Farik Fatih Özer'in dün akşam saat 18'de İstanbul Havalimanı'ndan yurtdışına çıkış yaptığını tespit ettiklerini belirterek, "Bir kaç gündür para transferlerinde sorun yaşandığını Özer'in avukatı bize iletti. Son olarak site tamamen kapatıldı. Mağdurlar arasında panik başladı. Bulundukları illerde cumhuriyet savcılıklarına suç duyuruları yapıyorlar" dedi.

ÜYELER TEDİRGİN, KİŞİSEL VERİLER PAYLAŞILDI MI?

Thodex'in kapanmasının ardından vatandaşlar kişisel verilerinin farklı kişilerle paylaşılıp paylaşılmadığı konusunda endişeli. Kullanıcılar sisteme kayıt olurken kimlik bilgilerini ve bir çok detayı şirket ile paylaşmıştı. Şu sıralar kullanıcılar sosyal medya ve şikayet platformlarında verilerinin üçüncü kişilerle paylaşılmaması ve firmadan silinmesi için taleplerde bulunuyor. 

MİLYARLARCA DOLAR NEREDE?

Bir kripto para alım satım platformu olan Thodex'de yaklaşık 400 bin kişininin işlem yaptığı ve Kasım 2020 itibarıyla kullanıcı başı ayda 177 işlem ortalaması ile toplamda 25 milyar Türk lirası hacme ulaşmıştı. Dünyadaki tüm kriptoparalar ve kriptopara borsalarının değerlendirildiği platform olan Coinmarketcap'ta Ocak 2020 itibarıyla günlük 698 milyon Türk lirası hacmiyle genel değerlendirmede globalde 53. , Türkiye'de ise 2. sıradaydı. Milyarlarca lira şuan Türkiye'de mi konusu halen netlik kazanmış değil.

MAĞDUR KİŞİLER PARALARINI GERİ ALABİLECEK Mİ?

İçeride parası olan kullanıcıların bir kısmı ödemeleri düne kadar nakit olarak çekebildi. Fakat kripto para olarak çekim işlemleri son bir haftadır teknik hata nedeniyle çekilememiştir. Mağdur olan insanların paralarını ne şekilde alabilecekleri konusunda şirketten her hangi bir açıklama yapılmadı.

İddiaların doğru olması durumunda şirket kayıtları eğer silinmiş ise hangi vatandaşın borsada ne kadar parası olduğu büyük bir çıkmaza girecektir.

Kripto para transferlerinde cüzdan numaraları yenilenebilir ve birbirinden bağımsız olduğu için bir kişi transfer işlemi gerçekleştirdikten sonra cüzdanını değiştirebilir. Borsa'da alım/satım işlemleri ve transfer durumu söz konusu olduğu için hangi kullanıcının içeride ne kadar parası kaldığının tespitini zorlaştırabilir. 

Dün akşamdan bu yana işlem yapılamayan kripto para borsasına üye olanlar suç duyurusunda bulunmaya başladı.

         YORUMUNUZU PAYLAŞIN