KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Menü
Tülin Tepedeldiren kimdir? | Gündem Haberleri

Tülin Tepedeldiren kimdir?

Tülin Tepedeldiren kimdir?

Türkiye'nin ilk kadın komandosu Tülin Tepedeldiren kimdir, nereli? İşte Tülin Tepedeldiren'in biyografisi...

Whatsapp haber ihbar

KPHA - strong>Tülin Tepedeldiren, 13 Şubat 1976 tarihinde Sinop Türkeli'nde dünyaya geldi.

5 Ekim 1998-8 Ocak 1999 tarihleri arasında gerçekleştirilen 12.Dönem Subay-Astsubay Komando kursunu 94 erkek silah arkadaşı ile beraber ve başarıyla tamamlayarak Türkiye'nin ilk Kadın Komandosu unvanını kazanmıştır. Kursa katıldığı Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığında ilk defa böyle bir kursiyer yetiştirdiği için bayanlara ait birçok fiziki standartlar onun sayesinde geliştirilmiştir. Kurs dönemi esnasında, NATO bağlısı ülkelerin yetkililerince bayan bir personelin gördüğü kurs ve eğitim standartları merak konusu olmuş, bu sebeple izlenen kurs programı birçok yabancı ülke ordularınca görülmek istenmiştir.

Tülin Tepedeldiren komando kursunun ardından düzenlenen törende 1999 yılında basının sorularını yanıtlamış ve şu ifadeleri kullanmıştı:

Topçu Komando Tülin Tepedeldiren'in Nene Hatun'lar ve Sabiha Gökçen'lerle gerçekleşen Türk kadınının kahramanlığının ve kabiliyetinin gelecekte de devam edeceğini başarıyla ispatladığını söyledi. Türkiye'nin ilk kadın Topçu Komando Teğmeni unvanını alan Tülin Tepedeldiren de şunları söyledi: "5 Ekim 1998 - 8 Ocak 1999 tarihleri arasında süren 12. Dönem Subay-Astsubay Komando Kursu'nu 94 silah arkadaşımla birlikte bitirmekten gurur duyuyorum. Komando andını onlarla birlikte okumaktan, tok erkek sesinin içinde bir Türk kızının sesinin çınlamasından gurur duydum."

Törenin ardından, basının sorularını cevaplayan Tepedeldiren, kursa kendi isteğiyle katıldığını söyledi. Töreni, Topçu Komando Teğmen Tepedeldiren'in eşi P. Komando Teğmen Cem Tepedeldiren de izledi. Cem Tepedeldiren, Kırklareli 33. Mekanize Tugayı'nda eşiyle birlikte görev yaptıklarını, kendisinin de 3 yıl önce bu kursu bitirdiğini söyledi. Cem Tepedeldiren, asker olmanın aile yaşantılarına olumsuz etkisi bulunmadığını, görev yaptıkları Birlik'te, beraberce nöbet tuttuklarını da anlattı.         YORUMUNUZU PAYLAŞIN