KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Menü
Operasyon Jonathan | Hayat Haberleri

Operasyon Jonathan

Operasyon Jonathan

Uluslararası terörizmin ilk yenilgisi olarak tarihe geçen Operasyon Jonathan

Whatsapp haber ihbar

27 Haziran 1976 günü Tel Aviv-Atina-Paris seferini yapan Air France yolcu uçağı Atina’dan kalktıktan kısa bir süre sonra içindeki 248 yolcu ve içindeki 12 mürettabat  ile birlikte 2 Filistinli ve 2 Alman terörist tarafından kaçırılmıştır. Uganda Entebbe Havaalanına indirilmiştir.

Ugandanın yönetiminde Diktatör İdi Amin vardı. Amin teröristlerin bu eylemini desteklemiş ve askerlerini rehinelerin tutulduğu hangarı koruması için görevlendirmiştir.

Teröristler rehineleri yahudi olanlar ve olmayanlar diye ikiye ayırdılar. 106 rehine serbest bırakılırken geriye 85 yahudi ve serbest kalmayı reddeden uçak mürettabatı kaldı. Yahudilerin çoğunluğu İsrail vatandaşıydı.

Teröristler İsrailli yetkililerle temasa geçerek İsrail, Kenya, Fransa, İsviçre ve Batı Almanya’da bulunan 53 Filistinli mahkumun serbest kalmasını istediler. Aksi takdirde rehinelerin birer birer öldürüleceklerini bildirdiler.

İsrail Hükümeti pazarlıklara başlayıp zaman kazanmaya çalışmış ve bir yandan da operasyon hazırlıklarına başlamıştır. İlk önce serbest kalan yolcular sorgulanarak havaalanı krokisi çıkarıldı. Rehinelerin, teröristlerin ve Ugandalı askelerin yerleri tespit edildi. 

İsrail Amerika aracılığı ile Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat’ı da devreye sokması terörislerle anlaşmada işe yaramadı. Teröristler son günün  4 Temmuz olarak bldirmesi ve tehditlerin daha ağır olmasından dolayı İsrail şartlarını kabul ettiklerini ve Filistinli mahkumları serbest bırakmayı kabul ettiler. Bunu yapmalarındaki amaç zaman kazanmaktı ve teröristleri yumuşatmaktı.

Opersayon komutanlarından Muki Betser, 9 yıl önce Ugandanın paraşütçü askerlerini eğitmiştir. Burada edinmiş olduğu gözlemlere dayanarak bir Mercedes Limuzin kullanmayı önerdi. Çünkü; Uganda’ da Mercedes Limuzin aracı sadece yüksek makamdaki şahıslar kullanır ve bu aracı gören askerler selam vererek geçişini beklerdi.

Şimon Peres (Dönemin Savunma Bakanı) “ ikiside neredeyse imkansız iki alternatif arasında seçim yapmak zorundaydık. Ya istediklerini kabul edip şantaja boyun eğecektik ya da rehinelerin canını tehlikeye atıp mümkün olan bir askeri operasyon düzenleyecektik.” demiştir ve operasyonun kesinlikle yapılması gerektiğini konseye bildirmiştir. 

Konseyde operasyon kararı değerlendirilirken arka planda operesyon ihtimalinin yüksek olmasından dolayı İsrail Komandoları provalara başlamıştır.

Dönemin İsrail Başbakanı İzak Rabin’in de katıldığı konseydeki oylama sonucunda  operasyon için düğmeye basıldı. 

3 Temmuz 1976 gecesi 100 İsrail komandosu ile dolu 4 adet C-130  kargo uçağı ile 4000 km uzakta bulunan Uganda’ya Kenya havaalanından yakıt ikmali yapılarak ulaşıldı. Uçaklar radarlara yakalanmamak için Kızıldeniz’in 30 metre üzerinde ve birbirine çok yakın bir şekilde uçarak ilerledi.

Uçaktan en önde mercedes limuzin ve arkasında iki adet land rower indi.  Arçaların hepsinde Uganda bayrağı vardı ve İsrail komandoları Uganda askeri üniformaları giymişti. 

İsrail Komandoları araçlarla binaya doğru ilerken rehinelerin olduğu binanın yakın korumasını alan Ugandalı askerlere yaklaştıkça mercedes içerisinde bulunan askerlerin susturucu ile ateşleri sonucu etkisiz hale getirilmiş fakat bunu farkeden diğer askerler tarafından ateş açılarak çatışma çıkmıştır. 

Araçlardan inerek mevzi alan İsrail komandolarına açılan ateş sonunda Tim Komutanı Jonathan Netanyahu (Benjamin Netanyahu’nun Ağabeyi) ağır yaralanmış ve kaldırıldığı hastahanede kurtarılamamıştır. İsrail’in operasyondaki ilk ve tek kaybıdır.

Seri şekilde içeriye giren İsrail komandolarından iki kişi yüksek sesle İbranice ve İngilizce olarak “ Yere yatın! Biz İsrail Askerleriyiz! Yerde kalın!” diye bağırarak rehinelerin ateşlerden etkilenmelerini engelleyerek teröristleri etkisiz hale getirdiler. 

Olayın heyecanı ile bir rehine ayağa kalkarak israil askerlerinin üzerine doğru hareketlendi ve terörist sanılan rehine öldürüldü. İçeride bulunan 7 terörist, havaalanı çevresinde bulunan 45 Uganda askeri etkisiz hale getirlirken 3 rehine ve bir İsrail komandosu öldü.
Operasyon toplamda 53 dakikda sürdü. 

Kurtarılan rehineler hemen C-130 kargo uçaklarına bindirildi. Bölgeden ayrılırken takip edilmeyi önlemek için  havaalanında bulunan 11 adet Rus yapımı MIG-17 savaş uçaklarına birer adet roket atılarak imha edildi.

Timler ve rehineler büyük bir çoşkuyla karşılandı.Bu operasyon uluslararası terörizmin ilk mağlubiyeti olarak anıldı.Şüphesiz ki amaç İsrail’in dostlarına gurur, düşmanlarına korku salmaktı ve bu operasyon bunun için harika bir zemin oluşturdu.
 

         YORUMUNUZU PAYLAŞIN