HAKKIMIZDA KÜNYE
Menü
1 Kasımda neler değişebilir | Faruk Süne
Faruk Süne
Faruk Süne

faruksunee@gmail.com

1 Kasımda neler değişebilir

1 Kasımda yeniden yapılacak olan seçimler geldi kapıya dayandı. Pazar günü sabah başlayacak olan seçim programı akşam saatlerinde son bulacak. Fakat iş burada bitmiyor sonuçların ne olacağı kimse tarafından kestirilemiyor.

Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan vatandaşların kafası iyice karışmış durumda bir yandan medyaya olan baskı bir yandan yolsuzluk iddiaları ve bu olayların üzerine ülkede patlayan bombalar.

Son zamanlarda siyasetin içine dini karıştırmaları bu bağlamda İslam ve Müslümanlığa yapılan en büyük ayıp olmuştur. Bazı partilerin Dini suiistimal ederek gerek propaganda yapmaları gerekse oy toplamak için bin bir türlü takla atmaları bazı dindar kesimlerin tepkilerini almıştır.

Peki, 1 Kasım‘dan sonra neler olabilir veya karşımıza çıkabilecek olan seçenekler neler

Birinci ve şu anki hallerde gerçekleşmesi zor olan seçenek tek parti iktidarıdır. Halkın verdiği oylar dâhilinde iktidara gelen parti işlerini gene eskisi gibi yönetmeye devam eder haklarında çıkan yolsuzluk veya örtülü ödeneğin kullanılması gibi konular hasıraltı edilir. Türkiye cumhuriyeti 4 sene daha uyumaya devam eder

İkinci seçenek çok partili bir koalisyon seçeneği ki Türkiye’de birçok şeyin değişmesi yolsuzlukların üzerine gidilmesi açıklanmayan hasıraltı edilen her şeyin gün yüzüne çıkması demek. Ülkenin sıcak ve haraketli bir dönem geçireceğinin sinyallerinin verildiği bu oluşumda. 17-24 Aralık dosyalarının tekrar açılacağı dış politikanın yeniden gözden geçirileceği ve 13 sene boyunca yapılan her değişikliğin incelenmesi gerektiği anlamına gelir.

Bazılarımız farkında olmasa da ülke şu anda ikiye ayrılmış durumda bunlar dinine bağlı insanlar ve dinsizler diye adlandırmak mümkün. Söz konusu parti yanlıları kendilerini Müslüman görürken aynı düşüncede olmayan gerek sağ olsun gerekse sol görüşlü olsun bütün partileri dinsiz ilan ettiler. Tatbikî bu süreç toplumsal bilinci yok etmek ve Müslümansanız burada durursunuz gibisinden söylemlerle oy toplamak amaçlıydı. Nitekim bu düşünce en sonunda kardeşi kardeşe düşürmeye yetti. Dış güçlerin 1980 döneminde yapmak isteyip başardıkları da bundan farklı değildi.

Artık son dönemece giren Türkiye 2 Kasım sabahı ya yeni ve her şeyin gündüzünde olduğu bir güneşle uyanacak ya da belirsizlikler denizinde kaybolacak.

Yorumunuzu Paylaşın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.