HAKKIMIZDA KÜNYE
Menü
Başkanlık Sitemi İhtiyaçtır! | Mustafa Nuri Sungur
Mustafa Nuri Sungur
Mustafa Nuri Sungur

mustafanurisungur@gmail.com

Başkanlık Sitemi İhtiyaçtır!

2002 yılından beri Sayın Cumhurbaşkanı'mız Recep Tayyip Erdoğan Milletimizin 'Güçlü İktidar' ihtiyacına cevap veren güçlü bir liderdir. Milletin vermiş olduğu destek bunun en büyük göstergesidir. 

Geçmişe dönüp siyasi tarihimize baktığımızda iktidarsızlığın ve belirsizliğin yaşandığı her dönemin ardından Milletimiz güçlü siyasi kişilerin etrafında toplanarak güçlü iktidarların oluşmasını sağlamıştır.  Bu durum Osmanlı döneminde de böyle olmuştur Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşunda da... Cumhurbaşkanı'mız Erdoğan'ın gelişi de bu ihtiyacın bir neticesidir. 

7 haziran 2016 genel seçiminde AK parti tek başına iktidar olamayınca ortaya çıkan kaos ve belirsizlik süreci piyasaları alt üst ederek yatırımlar sekteye uğradı, gelişmeler duraksadı ve 2002'den bu yana elde edilen ekonomik, kültürel ve sosyal bütün kazanımlarım yok olacağı endişesi ile insanlar psikolojik bunalıma girdi. Kısa sürede ortaya çıkan tablodan büyük pişmanlık duyan vatandaşlar yeniden tek başına iktidarın gelmesi için herkes bir vatandaşlık görevi gibi AK Partinin tek başına iktidar olması için var gücüyle çalışarak I gibi büyük bir oy oranı ile AK Partiyi yeniden iktidara getirdi.

En son yazmış olduğum -5,6 ay önce- köşe yazısında bu durumun açıkça başkanlık sistemine olan ihtiyacı ortaya koyduğunu belirtmiştim. Fakat kasım seçimlerinden sonra bu ihtiyacı görmezden gelen ve sürekli erteleyen Eski Başbakan'ımız Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu'nun da gidişine hep birlikte şahit olduk.  

Eğer Kasım seçimlerinden sonra da koalisyonlu bir hükümet yapısı olsaydı İktidar ortakları, muhalefet partileri ve Cumhurbaşkanı arasındaki olası uyumsuzluklardan gereksiz tartışmalardan ve birçok olumsuz durumun içinden başarılı bir tablo çıkartabilir miydik? Hayır çıkartamazdık! Bunu haziran ve kasım ayları arasında hep birlikte gördük zaten. Dolayısıyla bütün problemlerin hızlı ve kararlı çözümü için başkanlık sistemi şarttır ve kaçınılmazdır. Daima tek başına iktidar için bir defa başkanlık sistemine hep birlikte destek vermeliyiz. Bunun için Millet olarak başkanlık sistemini istemeli ve gerçekleşmesi için mücadele etmeliyiz. 

65. Hükümetin kurulması ile Başbakan'ımız Binali Yıldırım'ın yaptığı açıklamaları dikkatle izlediğimiz zaman bu hükümetin tıpkı AK Partinin kuruluş atılımları gibi atılımları yeniden geliştirerek başlattığını görmekteyiz. Geçmişten farklı olan durumlar ise eskiye nazaran her yönden güçlüyüz. Artık karar alırken dengeleri dikkate almadan tamamen milli çıkarlarımıza göre kararlar alıyoruz. Terörle Mücadelede atılan adımlar, yatırımlar, hizmetler ve diğer birçok gelişmedeki kararlılığımızın gücünü tek başına iktidardan ve Başbakan'ımız ile Cumhurbaşkanı'mızın uyumundan aldığımızı görmemiz gerekir. Peki bu uyum olmasaydı? 

Başbakanımız Binali Yıldırım'ın yaptığı ilk açıklamada Başkanlık sistemine değinerek mevcut fiili durumun resmileştirilmesi gerekliliğini vurgulayan konuşmasını yadırgayan birçokları halen bu gerçeğin ve ihtiyacın farkında değildir.  Eğer bu ihtiyaca bugünlerde karşılık verilmezse tekrardan aynı süreçleri yaşayacağız. Bu millet artık koalisyonlu bir tablo görmek istemiyor. Devleti yönetecek olan hükümetin tek başına ve güçlü olmasını istiyor. Bundan dolayı başkanlık sistemi milletimiz için bir ihtiyaçtır. TBMM tatil sürecine girdiğinde Meclis'in açılışına kadar Başkanlık Sistemi Millete iyice anlatılarak büyük bir çoğunluğun desteği ile Meclis'in ilk haftasında gündeme gelmeli ve onaylanmalıdır. Eğer bu ihtiyaca karşılık verilmez ve ileride Koalisyonlu bir tablo çıksa bile Milletimiz yeni bir 'Recep Tayyip Erdoğan' bulup yine tek başına iktidar yapacaktır! Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın...

Yorumunuzu Paylaşın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.