HAKKIMIZDA KÜNYE
Menü
CHP İhsanoğlu'nu Desteklerse Baykal Ne Yapar? | Mustafa Nuri Sungur
Mustafa Nuri Sungur
Mustafa Nuri Sungur

mustafanurisungur@gmail.com

CHP İhsanoğlu'nu Desteklerse Baykal Ne Yapar?

TBMM Başkanlık seçimi için Partiler Adaylarını açıkladı. Ak Parti Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ı, CHP Eski Genel Başkan Deniz Baykal’ı, MHP Çatı Cumhurbaşkanı adayı Ekmelettin İhsanoğlu’nu HDP’de Dengir Mir Mehmet Fırat’ı Aday olarak gösterdi. Öncelikli olarak bütün Adaylara başarılar diliyorum.

Biraz geçmişe doğru gidecek olursak Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde AK Partinin Adayı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı MHP ve CHP'nin Çatı Adayı Ekmelettin İhsanoğlu idi. HDP'nin adayı da Selahattin Demirtaş'tı. Eğer ilk turda Cumhurbaşkanlığı seçimi Erdoğan tarafından kazanılmasaydı hiç şüphesiz 2. Turda HDP'liler Ekmelettin İhsanoğlu'nu destekleyeceklerdi. Günümüze dönecek olursak benzer senaryoyu ihtimal dışı görmemek lazım. CHP ve MHP'nin ‘Çatı Başbakanlı’ koalisyonu olabilir mi acaba derken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hiçbir şekilde HDP ile iş birliği yapmayacağını belirterek bu konuyu kapatmıştı.

Şimdi ise Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin benzerini yaşayacağız. İlk turu hepimiz biliyoruz; Herkes kendi adayını destekleyecek. Olması muhtemel 2. ve diğer turları ise gelin birlikte kurgulayalım…

Ekmelettin İhsanoğlu’nun MHP’den vekil olmasının neticesinde her zaman olası ‘Çatı’ formülleri de varlığını sürdürmeye devam ediyor. Aday gösteren siyasi partiler pazarlık edebilme güçlerinin olması için ilk 2 turda da kendi adaylarını destekleyeceklerdir. Meclis çoğunluğunun 3’te 2’sinin desteğini alabilecek bir parti olmadığı için bütün pazarlıklar ve hesaplar 3. Tura kalacaktır.

Geçtiğimiz günlerde bir TV programına çıkan HDP Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Bilgen HDP'nin TBMM Başkanlık seçimlerinde ilk turlarda kendi adaylarını destekleyeceklerini sonra ki turlarda ise oturup düşüneceklerini belirterek pazarlığa açık olduklarını ima etmiş ve Meclis Başkanının muhalefetten birinin olması gerektiğini vurgulamıştı. Yani üzerinde uzlaşılacak ‘Çatı’ bir aday olursa HDP olarak “Bizde varız” diyor. Bu düşünceyi Selahattin Demirtaş’ta destekliyor.

Aynı şekilde MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural’da “Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Meclis Başkanlığı için üzerinde uzlaşma temin edilebilecek bir aday olduğu kanaatindeyiz. Ekmelettin Bey, Erdoğan’ın karşısına uzlaşma adayı olarak konmuştur. MHP olarak tüm vekillerin İhsanoğlu’na oy vermelerini bekliyoruz.”diyerek  HDP ile uzlaşabileceğinin mesajını verdi.

Bir tek geriye kalan CHP’li vekillerin ne yapacağı…

Barajı geçsin diye HDP’ye oy veren CHP’lilerin vekilleri de TBMM Başkanı olsun diye Cumhurbaşkanlığı adaylığı süresince yere göğe sığdıramadıkları Ekmelettin İhsanoğlu’na oy vermeleri kuvvetle muhtemeldir. Peki öyle olursa neden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Deniz Baykal’ı Aday göstermiş olabilir? Bu sorunun cevabı basit. Tabi ki itibarını kaybettirmek için. Deniz Baykal’a jest yaptım imajı vererek seçim kaybedeceğini bile bile aday göstermek Deniz Baykal’ı istenmeyen adam olarak ‘Kaybetti’ imajını onun üzerine yapıştırmaktır.

İşte O zaman Deniz Baykal CHP’den Kendini Destekleyen Vekillerle Birlikte AK Parti İle Hükümeti Kurar. Böyle Bir Durumda Hiç kimse de Deniz Baykal’a sen haksızsın diyemez!

Gerçekten TBMM Başkanlık seçim turlarının başlamasını merakla bekliyorum. Acaba CHP'li vekiller TBMM Başkanlık seçimlerinde Ekmelettin İhsanoğlu'na mı yoksa Deniz Baykal'a mı oy verecekler? Eğer CHP sonuna kadar kendi adayını desteklerse zaten kaçınılmaz olarak TBMM Başkanı İsmet Yılmaz olacaktır. Farklı hesaplar işin içine girerse işte o zaman orada film kopar. Hükümet'in kurulması yolunda en büyük Kırılma noktasını burada yaşayacağız gibi...

Yorumunuzu Paylaşın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.