HAKKIMIZDA KÜNYE
Menü
‘Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ Ebedi İstikrardır! | Mustafa Nuri Sungur
Mustafa Nuri Sungur
Mustafa Nuri Sungur

mustafanurisungur@gmail.com

‘Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ Ebedi İstikrardır!

2002 yılında Adalet ve Kalkınma Partisinin (AK Parti) iktidara gelmesi ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti Devleti yıllar sonra tekrar istikrarlı bir yönetim ile tanıştı. Ülkemiz insanları Milletimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile 'Güçlü İktidara' ve ‘Siyasi İstikrarı’ o kadar çok sevdi ve benimsedi ki günümüze kadar ‘Tek Başına’ iktidar aynı gücüyle devam ediyor. 

Milletimiz; 7 Haziran 2016 genel seçiminde AK Parti’ye tek başına iktidar şansı vermedi. Dolayısıyla ortaya çıkan ‘Koalisyonlu İktidar’ seçeneği kaos ve belirsizlik sürecini beraberinde getirdi. Piyasalar alt üst oldu, yatırımlar sekteye uğradı, gelişmeler duraksadı ve 2002'den bu yana elde edilen ekonomik, kültürel ve sosyal bütün kazanımlarım yok olacağı endişesi ile insanlarımız psikolojik bunalıma girdi. Kısa sürede ortaya çıkan tablodan büyük pişmanlık duyan vatandaşlarımız yeniden tek başına iktidarın gelmesi için herkes bir vatandaşlık görevi gibi AK Partinin tek başına iktidar olması için var gücüyle çalışarak % 49,5 gibi büyük bir oy oranı ile AK Partiyi yeniden iktidara getirdi. Yani vatandaşlarımız tercihini ‘Güçlü İktidar’ lehine kullanarak belirsizlikleri tarihin çöplüğüne gönderdi. 
 
7 Haziran seçimleri ile 1 Kasım seçimlerinin sonuçları ‘Başkanlık Sisteminin’ ‘İstikrarın’ ‘Güçlü İktidar İsteğinin’ vatandaşlarımızın bir ihtiyacı ve talebi olduğunun resmi belgesidir. 
 
AK Parti milletimizin bu ihtiyacına yönelik çalışmalarını başlatarak gündeme taşıdı. Bu kez başkanlık sistemine kapalı olan Milliyetçi Hareket Partisi de (MHP) milletin bu eğilimine yeşil ışık yakarak hazırlıkların yapılarak konunun milletin kararı ile belirlenmesinin önünü açtı. AK Parti ile MHP Başkanlık sistemi ile ilgili ortak zeminde buluşması halk nezdinde büyük bir ilgi ile karşılanıyor. Ortak zeminde yeni sistemin adının ‘Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ olarak tanımlanması aslında istenilen bir durumdu. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dillendirdiği ‘Türk Tipi’ Başkanlık Sisteminin adı ‘Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ olarak tanımlandı. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ise ‘Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ için olumsuz ve karşıt tavrını sürdürerek milletin bu yöndeki eğilimine duyarsız kalmaya devam ediyor. CHP, 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinden MHP’nin çıkardığı sonuçları çıkaramadı. Hâlbuki Milletimiz 7 Haziran seçimleri sonucunda ortaya çıkan belirsizlikten fazlasıyla rahatsız oldu. 6 ay sonra yeniden sandığa giden seçmen özetle ‘Ben Belirsizlik İstemiyorum’ diyerek AK Partiyi ‘Tek Başına’ iktidara taşıdı.  Yani 2002’den beri ülkemiz tek başına iktidar var. Tek başına iktidarın bir üst aşaması ise bize özgü adıyla ‘Cumhur Başkanlığı’ sistemidir. Burada temelde tercih konusu olan 2002 yılı öncesi koalisyonlu ve belirsizliklerde dolu dönemi mi istiyoruz? Yoksa 2002 sonrası tek başına iktidarlı ve istikrarlı dönemin başkanlık sistemi ile taçlandırıldığı ve ölümsüzleştirildiği ebedi istikrarlı dönemi mi istiyoruz? 


 

Yorumunuzu Paylaşın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.