HAKKIMIZDA KÜNYE
Menü
Dar Alanda Dünya Savaşı! | Mustafa Nuri Sungur
Mustafa Nuri Sungur
Mustafa Nuri Sungur

mustafanurisungur@gmail.com

Dar Alanda Dünya Savaşı!

Ortadoğu’da ve Dünya’da enerji koridorları üzerinde ülkeler yeniden bir dizayn ediliyor. Trabzon’da Genç MÜSİAD tarafından düzenlenen konferansta konuşmacı olan Cevdet Saral, Paralel Yapılanmanın Kuzey Irak ve Türkiye’nin doğu bölgesindeki enerji koridorunu kontrolü altına almaya çalıştığını söylemişti. KCK yapılanması ve Barış ağaları projeleri vb. faaliyetler ile bölgeye hâkim olmaya çalışan Paralel yapılanmanın ayak oyunlarının zamanın Başbakanı Cumhurbaşkanımız Erdoğan Tarafından görülmesi üzerine önlemler alınarak projeler elinin tersi ile itilmiştir. Bugün görüyoruz ki bölge üzerinde etkin olmaya çalışan ve enerji koridorunu Kürtler aracılığı ile kontrol etmeye çalışan güçler, Paralel Yapılanmayı sürekli piyon olarak kullanmıştır. Bu olay birçokları gibi Paralel Yapılanmanın uluslar arası güçlerin kontrolünde olduğunu gözler önüne sermektedir.

Gelişmelerin bir kısmını inceleyecek olursak bölgedeki güçler savaşını daha ne görebiliriz. Arap Baharlarının başlamasıyla küresel merkezli kontroller yönetimlere getirilmeye başlandı. ABD ve yanlılarının istekleri doğrultusunda hareket etmeyen bölge ülkeleri bir bir saf dışı bırakılarak kontrol altına alındı. Mısır’daki Arap Baharı ters tepti sonrasında yeni bir darbe ile istenilen adam SİSİ geldi.

Irak’ta zaten devam eden savaşlar sonucu bölge ABD tarafından kontrol altına alınmıştı fakat Türkiye’nin bölgedeki etkinliğini arttırması ile Kuzey Irak Petrolleri Türkiye üzerinden Dünya’ya aktarılmaya başlandı. Bu ayrıca ABD’yi rahatsız etti.

Türkiye bölgedeki faaliyet ve çıkışlarına baktığımız zaman Türkiye ABD’ye rağmen bende bölgede varım diyor. Suriye politikasında ve Dünya politikalarında ABD’ye tersleşmeye başlayan Türkiye’nin bu denli karışıklıklar yaşaması kaçınılmaz bir sondu. Dünya 5’ten büyüktür demek, Suriye’de bende varım demek, Ortadoğu’da bende varım demek ve Dünya politikalarında bende tarafım demek Türkiye’nin Büyük Güç Olma hedeflerinin olduğunu göstermektedir. Ve Türkiye büyük güç olma yolunda hızla ilerlemektedir. Büyük Ortadoğu Projesine eş başkan olarak oyuna dâhil olan Türkiye özetle bölgenin ‘Yeni Başkanı Benim’ diyor. Türkiye artık dengelerin gücü değil güçlerin dengesi oluyor.

Rusya’nın Suriye’yi desteklemesi küresel çıkarlarının gereğidir. Aynı şekilde Rusya’nın dâhil olduğu oyunda İran, Çin ve Orta Asya ülkelerinin Rusya’nın müttefiki olması kaçınılmazdır. Son olarak Rusya’nın Arabistan ile nükleer anlaşma yapması ‘Ortadoğu’da Bende Varım’ demesidir. Haberlere göre Rusya’nın Çin ile Demiryolu çalışmalarının hızlandırması, ticaret anlaşmaları ve Kuzey Kore ile silah anlaşması yapması olası fiili veya soğuk savaşın Rusya bloğunu oluşturuyor.

Kendi politikalarından başkasına eğilim göstermeyen Türkiye eğer bu gidişatta bloklaşmaların artmasıyla net şekilde Rusya’dan yana tavır alırsa -ki böyle olacağını düşünüyorum- İran’ın durumuna göre İran ayrışacak Türkiye İran’dan, Irak’tan ve Suriye’den ve Ermenistan’dan istediğini alacaktır.

İsrail’in bölgesel tavrı görünürde İran karşıtlığı şeklinde gelişecektir. Dolayısıyla Türkiye ile yakınlaşması mümkündür. Fakat İran’ın ABD ile Nükleer Enerji konusunda anlaştığını hesaba katarsak ABD’nin İsrail’e zarar verdirmeyeceği kanaatine de varabiliriz. ABD VE Avrupa Birliğinin İran’a Nükleer Enerji Konusunda yol vermesi, Almanya’nın Darbeci Sisi’yi kırmızı halılar ile karşılaması bölgedeki dünya ülkelerinin varlık mücadeleleri küresel cepheleşmeyi gözler önüne seriyor. 

Yorumunuzu Paylaşın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.