HAKKIMIZDA KÜNYE
Menü
Ecevit Yaşıyor Olsaydı 15 Temmuz ‘Darbe Girişimi’ İçin ne derdi? | Mustafa Nuri Sungur
Mustafa Nuri Sungur
Mustafa Nuri Sungur

mustafanurisungur@gmail.com

Ecevit Yaşıyor Olsaydı 15 Temmuz ‘Darbe Girişimi’ İçin ne derdi?

Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Fikret Bila “Ecevit’in Cumhurbaşkanı Adayı Gülen miydi?” başlıklı yazısında Eski Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral’ı Bülent Ecevit konusunda eleştiren şu bölüme yer verdi; 

İNSAF

Cevdet Saral deneyimli ve başarılı bir emniyet müdürüydü. Yardımcısı Osman Ak’la beraber Fetullah Gülen’in Emniyet ve devlet içindeki örgütlenmeleriyle ilgili hazırladıkları rapor bir ilkti ve çok önemliydi. Bu rapor nedeniyle kendisi de yardımcısı da haksızlığa uğradılar, soruşturma geçirdiler ve yargılandılar. Görevden ayrılmalarında da etkisi oldu. Bu ayrı bir konu. Ancak Turgut Paşa’nın -17 yıl önce- Cevdet Saral’a, onun da Araştırma Komisyonu’na aktardığı bu iddia inandırıcılıktan çok uzaktır. Rahmetli Bülent Ecevit’e, “İnsaf” dedirtecek derecede yapılmış bir haksızlıktır. Fikret Bila Ecevit için; “Fetullah Gülen’in Adaylığını bırakın ‘dayatmayı’ aklının ucundan bile geçirdiğini sanmıyorum.” diyerek köşe yazısını bitirdi.

Gerçekten İNSAF !

Fikret Bila’nın Cevdet Saral’ın açıklamasının bütününü dinlemediğinden dolayı böyle bir köşe yazdığı düşüncesindeyim.  Çünkü Saral’ın açıklamalarının devamı olan “Siyasi devlet hayatında yer almış kişiler sayın Ecevit çok değerli benim de sevdiğim, itimat ettiğim bir devlet adamımızdır. Ben Ecevit'i suçlamak veya yermek ya da bu hadisenin müsebbibi olarak babında bu tespiti veya bu beyanı yapmadım. Benim niyetim bu hadisenin Devleti nasıl kuşattığını anlatmak için bu örneklemeyi yaptım. Ben arka tarafını göstermeye çalışıyorum. Yani Ecevit'i savunma konusunda ben sizle beraber olabilirim Sayın Ecevit'in ince ruhlu karakterini bu cemaat istismar etmek suretiyle onun böyle bir mesafe almış olmasını sağlamış olabilir. Bunu ben böyle görüyorum. Yani Ecevit böyle bir hata yaptı da devlet böyle bir tehlike ile karşı karşıya kaldı anlamında söylemiyorum. Kaldı ki Ecevit ülkenin kaderiyle uğraşmış oynamış ülkenin kaderinde yer almış bir siyasetçidir ve başbakandır. Yani ölmüş olması -Allah rahmet eylesin.- bununla alakalı bazı söylemleri gündeme getirmeme gerekçesi olamaz.” sözlerini duysa idi heralde köşe yazısında farklı konuyu işlerdi.

Eski Başbakanımız Bülent Ecevit verdiği sözlü ve yazılı beyanlarda Fetullah gülen ve cemaati ile ilgili hep övgü dolu sözlerle bahsetmiştir. Hatta Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimova düzenlenen suikast girişiminden sonra Kerimov kendisine yapılan bu suikast girişiminin arkasında FETÖ’yü görüyordu. Bunun üzerine Özbekistan’daki Türk Okullarını kapattı ve Türkiye ile ilişkiler bozuldu. Bu gelişmeler üzerine bile Sayın Ecevit Fetullah Gülen ile ilgili olumsuz bir cümle sarf etmedi. Üstüne üstlük Özbekistan’la aramızda yaşanan diplomatik krizin Fetullah Gülen ile ilgili olmadığını savunan Başbakan Bülent Ecevit “Özbekistan Cumhurbaşkanının Türkiye’ye yönelik bence hiç de haklı olmaya bazı kuşkuları var, kaygıları var. O bağlamda bazı önlemler alıyor. Burada devletimizin konuğu olarak bulunan Özbek gençleri de geri çağırmıştı. Bu belli bir konudan kaynaklanan bir konu değil gereksiz olan güvensizlikten kaynaklanan bir olay. Türkiye hiçbir devletin iç işlerine karışmaz, karışmamıştır ve bundan sonra da karışmayacaktır. Biz Özbekistan ile ilgili ilişkilerimize büyük önem veriyoruz. Bu ilişkilerin bir takım gereksiz alınganlıklarla bozulmasını da içimize sindiremiyoruz.” dedi. Eski Başbakan’ımız Bülent Ecevit’in yapmış olduğu bu ve bunun gibi açıklamalardan da anlaşılacağı gibi Ecevit Fetullah Gülen’e ‘MEFTUN’ olduğu aşikar ortada... 

15 Temmuz Darbe girişiminden sonra kendi ülkesini yıkmaya çalışan kendi halkının üzerine ateş eden kendi meclisini bombalayan ve kendi ülkesinin seçilmiş Cumhurbaşkanı’na karşı suikast tertip eden 250’ye yakın vatandaşımızı şehit eden bir haşhaşi yapılanması net şekilde ortaya çıkmış oldu. 

Ben şimdi merak ediyorum. Eski Başbakanımız Ecevit yaşıyor olsa idi Cumhurbaşkanımıza suikast girişiminde bulunan darbeye kalkışan ve suçüstü olan bu FETÖ hakkında ne derdi? Fetullah Gülen’in bu darbe girişiminin arkasında olduğunu kabul eder miydi? Yoksa Özbekistan Lideri Aslan Kerimov’a yapılan suikast ve darbe girişiminin ardından yaptığı açıklamaya benzer olarak “Fetullah Gülen’e yönelik bence hiç de haklı olmaya bazı kuşkular var, kaygılar var. O bağlamda bazı önlemler alıyor. Bu belli bir konudan kaynaklanan bir konu değil gereksiz olan güvensizlikten kaynaklanan bir olay. Gülen hiçbir devletin iç işlerine karışmaz, karışmamıştır ve bundan sonra da karışmayacaktır. Bu ilişkilerin bir takım gereksiz alınganlıklarla bozulmasını da içimize sindiremiyoruz.” gibi bir açıklama mı yapardı?

Yorumunuzu Paylaşın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.