HAKKIMIZDA KÜNYE
Menü
Emekliler ve işçiler ekonomide kayboldular... | Faruk Süne
Faruk Süne
Faruk Süne

faruksunee@gmail.com

Emekliler ve işçiler ekonomide kayboldular...

Bu yazıyı kaleme alırken ülkemde geçim sıkıntısının ne denli büyüdüğünü ve söylenenler ve yapılanlar arasındaki farklılıkları, emeklilerin ve işçilerin  bu derin uçurum arasında git gide kaybolmasından bahsetmek isterim .

Günümüz siyasileri 2000 li yılların başında emekli ücretlerini ne denli düşük olduğu ve kendilerinin bu durumu daha iyiye taşıdığından hemen hemen her gün bahsetmetedirler . Ülke genelinde geçim zorluğu çeken vatandaşlara yardım götürdükleri  ve  birçok kişiye el uzattiklarini her konuşmalarında dile getiren siyasiler anlattıkları ile mevcut düzen arasındaki farktan ya haberdar değil ya da milleti kandırıyorlar .Şimdi bu iş ekonomi boyutunda olduğu için kısa bir şekilde buraya değinmek iyi olur diye düşündüm .

Bir ülkenin para biriminin ekonomik değeri o ülkenin kasasındaki dünyaca kabul gören altın miktarı ve ülkenin genel üretim (ihracat veya ithalat) kapasitesi ile doğru orantılıdır.  2000 li yıllarda başlayan özelleştirme kampanyası sanayi ve hammadde üretimlerinde büyük sekteye uğramış ve bu özelleştirme kampanyası bir zincirin halkaları gibi bütün ülkeye yayılmıştır git Gide genişleyen çember üreticiyi de etkilemiş ve genel tüketim malları tavan yapmış ve bu zorlukların aşılması için üretim yerine yine dışarıdan ucuza mal etmeye gidilmiştir. Örnek vermek gerekirse ülkede artan yem fiyatları ureticiyi olumsuz etkilemiş ve et fiyatlarında ki artışların önüne geçmek için ithalata yönelik çalışmalar başlamış bunu çeşitlendirmek mümkün şeker pancarı üre ticileri ülkemizin tahıl ambarları hepsi bu dertten şikayetçi.

Peki bu tüketiciye nasıl yansımış ve yıl sonu rakamlarını nasıl tutturmuslar ?

Pazarda tüketilen mallar 0 artarken emekli ve çalışan işçilerin aylıkları enflasyon oranında artış bile göstermemiş gibi bir rakamla insanları tatmin etmeye çalışıyorlar . Enflasyon oranları hesaplarinirken oncelikli siralari beyaz eşyalar ufak tefek kullandimiz ev aletleri büyük bir alan kaplarken Allah'ın her günü mecburen yediğimiz içtiğimiz şeyler pek hesaba katilmiyor nitekim bir buz dolabını alırken 10 yıl garanti veriyorlar ve her zaman alınan bir ürün değil ve bu enflasyon rakamlarında büyük miktarda beyaz eşyalar yer kaplıyor .

Bundan birkaç yıl önce kilosu 1 lira olan soğan bu gün 5liraya çıkmış bunları şu şekilde sıralayabiliriz patates ,biber,patlıcan,kabak vs. Diye devam etmek mümkündür.  Önceki  yıllardan bu güne değişen bir çok şey den biri de elektrik faturaları örneği kendimden vereyim özelleştirmeden önce 40-50 TL bandında fatura bı ara 60-70 TL sonrasında 80-100 TL şu aralarda 100ve üzeri hiç aşağıya düşmedi fakat bu süre zarfında ben eve fazladan elektronik alet almadım bunu hepiniz düşünüp kendi evinizde hesabını yapabilirsiniz ...

Konumuzun fazla dağılmadan toparlayalalım...

Üreticinin artan maliyetler yüzünden üretmekten vazgeçmesi önceden ihrac edilen ürünler ithal edilmeye başlamış ve ülkeden sürekli bir para çıkışına neden olmuştur. İş bu raddeye ulaşıncaya ister istemez ekonomik olarak büyük kayıplar vermiş ve halen daha vermekteyiz üreten üreten bir toplumdan tüketen bir topluma doğru hızlıca ilerlemekteyiz. sürekli tukettigimiz mallar 0 pahalılasirken maalesef alınan ücretler bunun 20 de 1 i oranında artmakta bu da halkın ekonomisini derin çatlaklarda düşüp gitmesine neden olmaktadır ...

 

Yorumunuzu Paylaşın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.