HAKKIMIZDA KÜNYE
Menü
Geleceğin Ekonomisi Asya’dayız! | Mustafa Nuri Sungur
Mustafa Nuri Sungur
Mustafa Nuri Sungur

mustafanurisungur@gmail.com

Geleceğin Ekonomisi Asya’dayız!

TÜRGEV ve Albukhary Vakfı tarafından düzenlenen İngilizce Eğitim ve Yönetici Eğitim Programına katılmak üzere Malezya’ya geldik. Mayıs ayına kadar sürecek olan Eğitimlerimiz Malezya'nın Kedah Eyaleti’nin Alos Setar Şehrinde bulunan Uluslararası Albukhary Üniversitesi'nin yerleşkesinde devam ediyor. 
Bu program ile yeni bir ülkeyi tanıma ve kendimizi geliştirme şansı bulduk ve gün geçtikçe yeni bilgiler öğrenerek üzerine koymaya devam ediyoruz. Fakat bu köşe yazımızda anlatacağımız konu için en az 20 yıl geri gidip sonra tekrar ‘Yeni’ olana geri geleceğiz. 

D-8 projesini bilir misiniz? Belki birçoğunuz bilmiyordur, belki bilenlerin bile unutmuştur bu organizasyonu… Burada kısa süreli gözlemlerimiz neticesinde Eski Başbakanlarımızdan Rahmetli Necmettin Erbakan’ın ileri görüşlülüğüne bir kez daha şahit olmuş olduk. 

Şimdi bu konu üzerine Rahmetli Erbakan’ı yad edelim. Erbakan, gelişmekte olan sekiz ülkenin ekonomik birlikteliğinin Kurucu Lideri olarak karşımıza çıkıyor. D-8, REFAHYOL Hükümeti Başbakanı Merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan önderliğinde bir araya gelerek 1997 yılında kurulmuştur. 8 üye ülkeden oluşan uluslararası bir kuruluş olan bu birliktelik Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya ülkelerinden oluşuyor.  

Şimdi 20 yıl sonraya 2017 yılına tekrar geri gelelim. Evet, Güneydoğu Asya’nın 30 Milyon nüfusu ile parlayan yıldızı Malezya ülkesindeyiz. Malezya D-8 projesinin kurulduğu zamandan bu güne kadar sürekli yukarı ivme ile gelişerek o günlerde ortaya koyulan ileri görüşlülüğü bugün gözler önüne seriyor. Rahmetli Erbakan’ın bu ileri görüşlü hamlesi de birçok girişimi gibi uzun süre mahkûm edildi. Güçlü Dünya ülkelerinin Malezya’ya ekonomik, siyasi ve ticari olarak bizden daha önce girdiğini yapmış olduğumuz sohbet ve gözlemler neticesinde öğrendik.

Malezya Büyükelçimiz Başak Türkoğlu’ndan aldığımız bilgilere göre Malezya'nın sağlam ekonomik altyapıya sahip bir ülke ve Asya 4. Sanayi devrimine geçişi yaşıyor. Malezya bütün potansiyelleri ile geleceğin ekonomisi Asya en önemli ülkesi konumunda duruyor. Ülkemizin gelişmekte olan bölgelere girmekte geç kaldığı gibi buraya da girmekte geç kaldığını fakat hızlı davranırsak bu açığı kapatıp kısa sürede önemli mesafeler alabileceğimizi öğrendik.  

Aslında biz 20 yıl önce buralara İslam kardeşliği projesi olan D-8 birlikteliği ile girmiştik.  Burada ve dünyanın birçok önemli noktasında olmamızı istemeyenlerin, tarihe tuhaf bir isimle yazılan, ‘Post Modern’ darbesiyle bizi hücreye kapattılar ve prangalara bağladılar. Ülkemizin hem içerde hem dışarıda gelişmesine engel oldular. 
Ve aradan yıllar geçti. Eski post modernciler yeni yüzleriyle 15 Temmuz’da yine darbe yapmaya kalktılar ama bu kez eskisi gibi olmadı. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde milletimiz cuntaya boyun eğmedi ve darbe bertaraf edildi. Bizi Türkiye’de esir edemediler! Bizi Malezya’dan atamadılar, bizi Somali’den atamadılar, bizi Suriye’den atamadılar, bizi Irak’tan atamadılar, bizi Filistin’den atamadılar, bizi atamadılar; Bosna’dan, Tunus’tan, Sudan’dan, Kırgızistan’dan… Rahmetli Necmettin Erbakan’ın talebesi Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Ülke olarak, ticaret olarak, sosyal ve kültürel olarak Malezya’dayız. Yemenli, Tunuslu, Filistinli, Bosna Hersekli, Suriyeli, Afrikalı, Asyalı ve Avrulı kardeşlerimizle buradayız! D-8 projesinin anlayışıyla buradayız. Materyalizm değil, maneviyatçılık için buradayız. Çatışma değil, diyalog için buradayız. Çifte standart değil, adalet için buradayız. Tekebbür değil, eşitlik buradayız. Baskı ve faşizm değil, insan hakları, özgürlük ve demokrasi için buradayız. Sömürü değil, işbirliği için buradayız…


Bu manada bizlere bu imkanı sağlayan, bizlere gelişme ve tanışma fırsatı sunan; Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, TÜRGEV’e, Albukhary Vakfına ve Mental İnsan Kaynaklarına cani gönülden teşekkür ederim. 

Yorumunuzu Paylaşın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.