HAKKIMIZDA KÜNYE
Menü
İSKİLİP’E SEÇİLECEK, BELEDİYE BAŞKANINDAN BEKLENTİMİZ | Mustafa Yolcu
Mustafa Yolcu
Mustafa Yolcu

myolcu@ttmail.com

İSKİLİP’E SEÇİLECEK, BELEDİYE BAŞKANINDAN BEKLENTİMİZ

Yeni yerel yönetim seçimlerine gidiyoruz. Başkan adayları, seçilirlerse ne yapacaklarını anlatacak, vatandaşta ona göre oyunu kullanacak.

Yeni dönemde vatandaşlar,  belediye Başkanın’ dan ne bekliyor:

1-Hastanemiz doktorsuz kalmasın. Hayati bir konudur. Ertelemesi yoktur. Başkanın bir eli hastanenin üzerinde olup, eksik ve noksanı süratle tamamlattırmak yoluna gitmeli. Osmancığın, Alacanın, Sungurlunun doktor sorunu yok. Ne hikmetse İskilip’te ana branşlarda doktor bulunmuyor. Bu arada hastane baş hekimi ’de çok önemli. Hastaneyi evirip çevirecek, yönetecek odur. Hastanede iyi bir baş hekim bulunmalıdır.

2- İskilip’imizin çok beğenilen parkı vardı. Çevre il ve ilçelerden bile parkımızı görmeye gelirlerdi. Seçilecek başkanın parkı ele alıp, parkımızı 20 sene önceki nefis park haline dönüştürmesi gerekir. Yapılaştırılan park alanı üzerindeki binaların yıkılması ile park kahvesinin duvarları üzerine uygulanan, tomruk sırtı kaplamalarının kaldırılması gerekir. Havuzun çevresi ’de yeniden düzenlenip, giriş çıkış engellerinin kaldırılmasında yarar var.

3- İskilip’te akil insanlar gurubu oluşturulup, zaman zaman bu gurupla toplanıp, fikir alışverişi yapılmalıdır. Mehmet Dimici, Ahmet Ertekin, Mustafa Sak, Coşkun Akkoca, Sabri Çiçekçi, Nurettin Tanay, İsmet Uslu, Mehmet Lokum, akil insanlar  gurubu için aklıma gelen isimlerdir. 

4- İskilip’te siyaset, muhtarlık seviyesinin üzerine çıkarılmalı, birlik ve beraberlik olmalıdır. İskilip’e kim ne katkı yapıyorsa yapmalı, yapanın eli öpülmelidir. Sizin partiden, bizim partiden ayrımı olmamalı, İskilip’ e katkı yapanın önüne taş koyulmamalıdır. Siyasiler İskilip’e talimat vermeye değil, İskilip’in sorunlarını yerinde görüp, tespit etmeye gelmelidir. İskilip’ten siyasetçiye talimat verilmeli, onlara karşı başımız, eğik olmamalıdır.

5- İskilip turizm merkezi olmalı, İskilip’in değerlerinin farkına varıp, iyi şekilde pazarlanmalıdır. Kaliteli bir otele, devre mülk sistemi ile pazarlanacak konutlara ihtiyacımız var. Devre mülk sistemini oluşturabilirsek, İskilip dışında bulunan İskiliplilerin 10- 15 gün burada kalıp, İskilip’ten kopmamalarını temin edebiliriz. Bu konu belki ilk olacak ama, TOKİ tarafından’ da konutların yapılması sağlanabilir. TOKİ’NİN kapısının çalınmasında yarar var.

Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun anısına açılan Çatal kara Kültür Sanat Evi yeniden faaliyete geçirilmeli, İskilip’e küstürülen Bedri Rahmi’nin gelini Hughette Eyüpoğlu hanımın gönlü alınarak, İskilip’ le barıştırılmalıdır. Bu hanımın İskilip’ e çok hizmeti olmuştur. Ama takdir edilmemiştir. Gönüllü elçi olmuş, İskilip’e turistik faaliyeti başlatmıştır.

Alt yapısı tamamlanan İskilip’te ağırlık verilecek en önemli konu TURİZİM’DİR. Bunun farkına varıp, bütün şıkları ile turizme yönel inmeli, bu arada ’da dışardan gelenlere pazarlayacağımız ürünleri üretmeliyiz.

6- Başta belediye başkanı olmak üzere, kamuda çalışanların, ikametlerinin İskilip

Olması temin edilmeli, başta okullarımıza mesleğinde başarılı öğretmenler getirilip, eğitim kalitesi yükselmelidir. Kamuda çalışanların çoğunluğu, çocuklarının iyi bir eğitim almaları için Çorum’a gittiklerini söylemektedirler. Bu ise bize, eğitimde rotasyon anlayışının getirdiği handikaptır. İskilipli olmayanın İskilip’e özveri ile hizmet etmesini bekleyemeyiz. Keşke zamanın ’da öğretmenlerimize, müdürlerimize sahip çıkabilseydik. Ben Ankara’ da, Sabri Çiçekçinin İskilip’ten tayin edilmemesi için, mecliste mücadelesini verdim ama başarılı olamamıştım.

İskilip’te çalışanın ikamet yeri İskilip olmalıdır.  Seçilecek başkanın bu konu ’da çaba sarf etmesi gerekir.  Başta Belediye Başkanının İskilip’te ikamet etmesi şarttır. Yoksa taşıma su ile değirmen dönmüyor.

7- Kızılırmak Tımarlı sulama suyu projesi, Dere Karkın Sulama Göleti tamamlandığına göre, bunların sulama kanallarının bir an önce bitirilmesi. Yeni açılan ceza evindeki üretimin, İskilip turizmi için kullanılması. İskilip’in dışardan mal alan değil, dışarıya ürettiklerini satan ekonomi haline gelmesi gerekir.

8- İskilip Dolmasının sertifikasını aldığınıza göre, bunun denetimini yapmamız mümkün. Dolmanın soğanın simsiyah yakılarak, uygun olmayan et ve yağın kullanılarak, kaliteli dolmanın yapılması mümkün değil. Her şeyden önce önüne önlük bağlayan, dolmacı olmamalı. Sertifika gereği belediyemiz ve oluşturulacak meslek kuruluşunca, bu işi yapanlar kursa tabi tutularak, kaliteli dolma yapmak öğretilmeli ve sertifikası olanlar dolmacı olmalılar. Belediye bu konunun takipçiliğini ve koordinatörlüğünü yapabilir.

9- Yılan hikayesine dönen İskilip yollarının, başta Tosya yolunun bir an önce başlanıp, bitirilmesi gerekir. Osmancık, Alaca yolları nasıl bitirilmişse, İskilip yollarının ’da başlanıp bitirilmesi gerekmektedir. Bunun başka şıkkı yoktur.

İskilip’e bu yazdığımız 9 şıkta bulunan işleri yapacak kişinin, BELEDİYE BAŞKANI SEÇİLMESİ arzu ve temennimizdir. Başkan adayları en az bunları gerçekleştireceğine, seçmenlerine söz vermelidir. 

Hemşerilerim isteyeceğiz, dile getireceğiz, istediklerimizin takipçisi olacağız ki mesafe alalım.

 

Mustafa Yolcu

19.02.2019

 

Yorumunuzu Paylaşın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.