HAKKIMIZDA KÜNYE
Menü
Nahcivan ile Azerbaycan Sınırları Birleşirse Ne Olur? | Mustafa Nuri Sungur
Mustafa Nuri Sungur
Mustafa Nuri Sungur

mustafanurisungur@gmail.com

Nahcivan ile Azerbaycan Sınırları Birleşirse Ne Olur?

Suriye’de Türkmen Bölgelerini bombalayan Rus Uçağının Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından sınırlarımızı ihlal ettiği gerekçesi ile angajman kuralları gereği düşürülmesinin ardından “Hazır ortalık karışmışken, herkes sınırlarını koruma ve nüfuz alanını genişletme derdine düşmüşken Azerbaycan Cumhuriyeti Devleti de Rus destekli Ermenistan tarafından işgal edilen ve hale daha işgal altında olan Karabağ’ı geri alma girişiminde bulunmalıdır” diye bir düşünce paylaştım.

           Bu düşünceyi paylaştıktan bir gün sonra Putin’in danışmanı Sergey Markov, “Türkiye’de bazı kişiler Azerbaycan’ı, Dağlık Karabağ’a askeri müdahalede bulunmaya teşvik ediyor. Oysa bir Azeri-Ermeni savaşının çıkması halinde Rusya, Ermenistan ile yapmış olduğu anlaşmalar çerçevesinde buraya müdahale etmek zorunda kalır.”dedi.  

           Rusya bu çıkış ile tıpkı Suriye’de yaptığı müdahale gibi ön kesme yoluna girdi. Ardından Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu Azerbaycan’a yaptığı ziyarette şunları söyledi:”Bir kez daha burada can Azerbaycan'ın işgal altındaki toprakları işgalden kurtuluncaya kadar Türkiye Cumhuriyeti devletinin her zaman can Azerbaycan'ın yanında olacağını vurgulamak isterim. Ermenistan'a da buradan bir çağrıda bulunmak isterim: Size ait olmayan toprakları barış içinde ait olana devredecek bir barış süreci başlatmanız halinde Türkiye, Gürcistan, Azerbaycan arasında oluşan bu barış ve vizyon ittifakına sizler de katılabilirsiniz. Bizler kimseye hasmane bir tutum içinde değiliz ama Azerbaycan'ın her karış toprağı azizdir ve bu topraklar mutlaka işgalden kurtarılmalıdır. Barış içinde çözüm odaklı olarak Dağlık Karabağ bağlamında yürütülen görüşmeler konusunda dün Sayın Cumhurbaşkanı Aliyev'den aldığım bilgiler etrafında önümüzdeki dönemde olumlu gelişmeler olacağı inancıyla Türkiye'nin ve Azerbaycan'ın Kafkasya'da mutlak surette barışın sözcüsü, temsilcisi olacağını bir kez daha ifade etmek isterim."

Ülkemizin Rusya’ya ve İran’a karşı yapabileceği en güzel hamlelerden biri buydu. Çünkü Rusya ve İran’ın Ermenistan’a olan desteği Türkiye ve Azerbaycan’ın çıkarlarına karşı bir stratejik savaştır. Dolayısıyla şuan ki gündemde bu konuyu yeniden manşete çekmek Türkiye’nin Rusya ve İran’a karşı stratejik hamlelerinden biridir.

Ermenistan işgal ettiği topraklardan geri çekilmediği takdirde Azarbaycan da (tıpkı Ermenistan’ın kendinde hak gördüğü gibi) Kendisine bağlı Nahcivan Özerk Cumhuriyeti ile sınırlarını birleştirme girişiminde bulunmalı ve Nahcivan ile sınırlar birleştirilmelidir. Uluslararası aktörler devreye girerse  Ermenistan’ın işgal ettiği topraklardan çekilmesi şartı ile geri çekilme gerçekleşeceği pazarlığı yapılmalıdır. Diplomasi en üst düzeyde bu konuyu çözmeye uğraşmalı Azerbaycan’ın, Türkiye’nin ve Türk Dünyasının lehine bu sorun çözülmelidir.

Eğer Nahcivan ile Azerbaycan’ın sınırları birleşirse ne Rusya’nın ne de İran’ın bölgede bir önemi kalmayacaktır. Bölge ülkelerinin ve küresel güçlerin asıl korktuğu durumlardan bir tanesi de budur. Hayali bile korkutuyor; Düşünsenize enerji koridoru da ulaşım koridoru da güvenlik koridoru da Türklerin eline geçiyor! Böyle bir Türkiye’yi kim durdurabilir!

Yorumunuzu Paylaşın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.