HAKKIMIZDA KÜNYE
Menü
Örnek alınası kadın... | Fatih Seymen
Fatih Seymen
Fatih Seymen

seymenler@mynet.com.tr

Örnek alınası kadın...

Şimdi soracaksınız kimdir ne zaman yaşamıştır? Ne yapmıştır?

Eski Türk toplumlarında ailenin en önemli yapı taşlarından biri kadındır, Türk destanlarında ve efsanelerinde öyle yüce mertebelere ulaşmış Türk toplum yapısına örnek olmuş, Türk’lerin kadına verdiği değerin en önemli nihang taşı olan, dünyanın ilk kadın hükümdarı Türklerin en eski destanı olan Alp Er Tunga’nın torunu Tomris Hatun

Tomris Hatun Türklerin bilinen en eski topluluklarından olan İskitlerin diğer ismiyle sakaların hükümdarıdır. Dünya tarihinde öyle bir iz bırakmıştır ki Türk toplumunun kadına verdiği değerin başlangıcıdır. Tomris Türkçe karşılığı temir (demir) anlamına gelmektedir. M.Ö 6. Yy da yaşayan bir Saka kraliçesidir. Ordusunun çoğunluğu kadınlardan oluşur. Devrin en büyük devletlerinden biri olan Pers imparatorluğunun kurucusu Kiros Tomris Hatun ile karşılaşıncaya kadar hiç savaş kaybetmemiştir.

 Büyük Kiros büyük bir ordu toplayarak saka topraklarına girerek sakaları hakimiyet altına almaya çalışmıştır ama her seferinde Tomris Hatun’un üstün zekasına yenik düşerek geri çekilmiştir ve bir elçi göndererek Tomris hatuna evlilik teklif etmiştir. Tomris hatun bu evlilik teklifinin ne anlama geldiğini bildiği için evlilik teklifini kabul etmemiştir ve perslerle büyük bir savaş hazırlığına girişmiştir. ,

Büyük Kiros devrine göre büyük bir ordu toplayarak bu ordunun içerisinde yüzlerce eğitilmiş savaş köpekleri yer almıştır. Artık savaş kaçınılmaz noktaya gelmişti iki ordu Kafkaslarda karşı karşıya gelmek üzeredir. Tomris Hatun kendisine yarar sağlayacağını düşündüğü bir noktayı seçip ordusunu konumlandırarak Pers ordusunu beklemeye başladı iki ordunun arasında ki mesafe bir veya iki km idi.

 Büyük Kiros her zaman olduğu gibi yine kurnazlık peşindeydi iki ordunun arasına bir çadır kurdurarak içerisine güzel kızlar, yiyecekler, şarapların olduğu çadıra Tomris Hatunun oğlu bir saldırı düzenleyip birkaç Pers askerini öldürerek çadırı ele geçirir. Persleri öldürüp çadırda eğlenceye daldılar bu bir oyundu birkaç saat sonra Persler çadıra saldırı düzenleyerek Tomris Hatun’un oğlunu ve Saka askerlerini öldürdüler.

Bu olayı duyan Tomris hatun yemin ederek şöyle söyler ‘’ Kana susamış Kirus! Sen oğlumu mertlikle değil o içtikçe zıvanadan çıktığın şarapla öldürdün. Ama güneşe yemin ederim ki seni kanla doyuracağım! ‘’der.

 Savaş çok çetin geçti saka ordusu perslerin üzerine saldırarak ok atmakta usta olan ve savaş arabalarını büyük ustalıkla kullanan sakalar, savaş köpeklerine rağmen Persleri ilk defa yenilgiye uğrattılar bu dünya tarihinde bir ilktir.

İlk kadın hükümdar persleri bozguna uğratan Tomris hatun büyük Kiros’un kesilmiş kafasını kan dolu bir fıçıya atarak ‘’ hayatında kan içmeye doymamıştın, şimdi seni kanla doyuruyorum.’’

 İşte dünya tarihine yön veren Türklerin kadına verdiğin değerin ilk örneği İskit hükümdarı Alp Er Tunga’nın torunu Tomris Hatundur.

Yorumunuzu Paylaşın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.