HAKKIMIZDA KÜNYE
Menü
Şamil’leşen Ruhlar! | Mustafa Nuri Sungur
Mustafa Nuri Sungur
Mustafa Nuri Sungur

mustafanurisungur@gmail.com

Şamil’leşen Ruhlar!

1800’lü yıllarda Kafkasya büyük bir özgürlük mücadelesine şahit oldu. Emperyalizme karşı verilen bu özgürlük mücadelesi İslam dünyasında kahramanlıklarıyla nam salan Şeyh Şamil gibi ortak bir tarihi değer ve kahramanlık mirası bıraktı. Kafkas Kartalı Şeyh Şamil’in Çarlık Rusya’nın sömürgeciliğine karşı vermiş olduğu büyük mücadele destanlaşarak günümüze kadar ulaştı.

Teslim olmasını isteyen Rus Çarına hitaben Şeyh Şamil’in yazdığı şu cümleler akıllardan hiç silinmedi.  “Söyleyin O Rus Çarı'na; başında bulunduğum bu kahramanların kalplerinde kökleşen zafer imanı, kökünden kazınmadıkça; en genç muhariplerimle, en ihtiyar naiplerime kadar tek kurşunları ve tek kolları kalıncaya kadar bu mübarek vatanı, son dağına, son köyüne ve en son kaya parçasına kadar karış karış müdafaa etmekten beni hiçbir kuvvet men edemeyecektir. Bu uğurda bütün evlad ve iyalimi kılıçtan geçirseniz, en son müridimi yok etseniz tek başıma ve son nefesime kadar; sizinle yine savaşacağım. Son cevabım budur! “

İşte bu kahramanlık duruşu hiç yok olmadan Müslüman milletin ruhunda yeşermeye devam ediyor. Siz Şeyh Şamil’i öldü mü sanıyorsunuz?

15 Temmuz hain darbe girişimi olduğu gece kendi hayatını ve bütün ailesini kaybetmeyi göze alan hatta yakınlarını kaybeden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan milletimizi meydanlara davet ederek kendisi de meydanlara çıkarak dünyaya ve emperyalizme karşı ölümsüz bir mücadeleyi başlatmıştır. İşte Şeyh Şamil’in ruhu “Dünya beşten büyüktür” diyerek bütün dünyaya ve emperyalizme karşı mazlumların sesi olan Cumhurbaşkanımızın ruhunda yaşamaya devam ediyor. 

İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu da Şamil’leşen ruhuyla şöyle seslendi: “Kandil'e gidip oturacağız. Sınırın 25 kilometre ötesindeki kampların hepsini tarumar edeceğiz. Kızımın etrafından 3 kere DHKP-C'liler alındı. Neyimi kaybedersem kaybedeyim bu örgüt tarihin en acı dönemini yaşayacak. Sabahları evden oğlumun ve kızımın öldürüleceğini düşünerek çıkıyorum. Buna alıştırıyorum kendimi.” Yürekten konuşan İçişleri Bakanımızın kullandığı cümleler herkeste çok güzel çağrışımlar yaparak Şeyh Şamil’in mübarek hatırasını yeniden hafızalarda canlandırdı.

Yine her daim yaptığı açıklama ve verdiği mücadelelerle her türlü emperyalizme meydan okuyan AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk “Biz bu topraklarda yaşamanın bedelini hep ödedik öderiz, emperyalizmin çöplüğünde dolaşanlar bilsinler ki bu topraklar milletindir. Emperyalistler gidecek biz buradayız.” diyerek Şamil’leşen ruhuyla seslenmeye devam ediyor.

Evet, biz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde küresel güçlere ve emperyalistlere karşı verilen ve hiç bitmeyecek olan bu mücadeleyi çok iyi biliyoruz. Evet, biz bu sesleri bir yerden tanıyoruz. Evet, biz bu kahramanlık hikâyelerini bugün de yaşıyoruz.

Yorumunuzu Paylaşın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.