KÜNYE HAKKIMIZDA REKLAM
Menü
Ocak Sıkça Sorulan Sorular | Memur Haberleri

Ocak Sıkça Sorulan Sorular

Ocak Sıkça Sorulan Sorular

Ocak ayı içerisinde sıkça sorulan soruları KamuPress takipçileri için derledik.

Whatsapp haber ihbar

Ocak ayı içerisinde facebook grubumuz üzerinden sorulan, en çok etkileşim alan soruları ve cevaplarını takipçilerimiz için derledik.

1) Muvazzaf astsubaylık 2020 yılı taban puanları?

Aşağıdaki tabloda 2020 yılında dış kaynaktan muvazzaf astsubaylık alımına ait taban puanlarını inceleyebilirsiniz.

2) 2 yıl önce çok ufak doz psikiyatri ilacı yazıldı hiç kullanmadım ama astsubay da sorun yaratır mı?

Psikolojik ilaç kullanma geçmişi olan kişilerin, TSK muvazzaflık başvuruları bazında ele alırsak; 
Psikolojik geçmişi olan adayları sağlık muayenesinde doktorlar çok ince eleyip sık dokuyor genelde sağlık mülakatları olumsuz oluyor. Fakat yinede bu kesin olarak her şeyin cevabı demek değildir. Yazılan ilaç ne için, hangi amaçla ve ne zaman kullanıldı? bu sorular önemli bir ayrıntı ayrıca yazılan ilaç bu noktada çok önemli, özel reçete ile mi yazıldı kırmızı veya yeşilse yüksek ihtimal problem oluşturabilir. Adaylarda psikolojik geçmiş olması sağlık mülakatlarında çoğunlukla elenme sebebi oluyor yinede bu durum doktor görüşüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

3) 379.dönem asteğmenim iç kaynaktan komando nitelikli subay/astsubay  komando nitelikli personel alımında direkt komando mu olunuyor? yoksa ihtiyaç halinde mi komandoya atama yapılıyor?

Vatani görevini yedek subay olarak yapan kişiler için görev yaptıkları süre içerisinde bağlı bulundukları birliklere yazı gönderilir. Bu yazı (iç kaynaktan subay/astsubay temini) subay olarak devam etmek isteyenler için bir başvuru şansı oluşturur. İç kaynaktan subay/astsubay temini kapsamında yedek subaylar fiziki, sözlü ve yazılı mülakatlara katılırlar başarılı olan adaylar subay olmaya hak kazanır. Fakat iç kaynaktan personel temininde adaylara branş seçme hakkı verilmez, yedek subayın branşı meslekçi de olsa denizci de (görev yapılan branşın ne olduğuna bağlı olmadan) olsa sadece komando nitelikli olacak şekilde başvuru hakkı verilmektedir.

4) Evde kendi imkânlarım ile spor yapıyorum da ama şınavı az çekiyorum astsubaylığa hazırlanıyorum spor mülakatında neye dikkat ediyorlar?

Astsubaylık spor mülakatları; barfiks, mekik, basketbol topu fırlatma, durduğun yerden atlama, 400 mt koşu. Bu aşamalardan oluşmaktadır, bütün spor mülakatı aşamalarında en yüksek ve en düşük puan arasında sizin yaptığınız derecelere göre puanlama yapılır. Tavsiyemiz spor mülakatlarına girmeden önce hazırlıklı gitmeniz ve mülakatlardan en az 1 ay önce başlayıp yukarıda belirtilen aşamalara göre ufak ufak alıştırmalar yapmanız olacaktır.

Sorularınızı yorum olarak veya sitemize üye olarak sorabilirsiniz. Bütün adaylara başarılar dileriz...        YORUMUNUZU PAYLAŞIN