HAKKIMIZDA KÜNYE
Menü
Sonbahar ekinoksu gerçekleşiyor | Yaşam Haberleri

Sonbahar ekinoksu gerçekleşiyor

Sonbahar ekinoksu gerçekleşiyor

23 Eylül Sonbahar Ekinoksu için çok kısa bir süre kaldı. Gece ile gündüzün eşitlendiği bu günde, güneş ışınları ekvatora dik olarak düşmekte.

Whatsapp haber ihbar

Son günlerde gündeme oturan Sonbahar Ekinoksu 23 Eylül'de (bugün) gerçekleşecek. 21 Mart ve 23 Eylül'de güneşten gelen ışınlar ekvatora dik olarak gelir ve bu günler ekinoks olarak adlandırılır. Ülkemizde 23 Eylül'den itibaren sonbaharın etkileri daha çok görülmeye başlayacak. Aynı zamanda birçok kişi tarafından, sonbahar ekinoksunun ardından resmen sonbahara girildiği kabul edilir.

EKİNOKS NEDİR?

Ekinoks (gece-gündüz eşitliği veya ılım olarak da bilinir), Güneş ışınlarının Ekvator'a dik açıyla gelmesi sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği andır. Gündüz ile gecenin eşit olması durumudur. İlkbahar Ekinoksu ve Sonbahar Ekinoksu olmak üzere de yılda iki kez tekrarlanır.

Sonbahar ekinoksuyla beraber sonbaharın etkileri daha fazla görülmeye başlıyor.

23 EYLÜL DURUMU

Kuzey ve Güney Yarım Küre'de, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator'a 90°'lik açı ile düşer ve gölge boyu Ekvator'da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre'ye dik düşmeye başlar ve bu sebeple Güney Yarım Küre'de gündüzler, gecelerden uzun olmaya başlar. Kuzey Yarım Küre'de ise durum tam tersi olur. Bu tarih Güney Yarım Küre'de ilkbahar'ın, Kuzey Yarım Küre'de sonbahar'ın başlangıcıdır. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasından da görülebilir duruma gelir. Dünya genelinde gece ve gündüz süreleri birbirine eşit olur. Bu tarih Kuzey Kutup Noktası'nda altı aylık gecenin, Güney Kutup Noktası'nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdır.

748956239041a65351018a2e3e6a56f3e2d563d7

21 MART DURUMU

Kuzey ve Güney Yarım Küre'de, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator'a 90°'lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator'da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Kuzey Yarım Küre'ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre'de geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlar, Kuzey Yarım Küre'de ise tam tersi olur. Bu tarih Güney Yarım Küre'de sonbaharın, Kuzey Yarım Küre'de İlkbahar'ın başlangıcıdır. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasından da görülebilir duruma gelir. Dünya genelinde gece ve gündüz süreleri birbirine eşit olur. Bu tarih Güney Kutup Noktası'nda altı aylık gecenin, Kuzey Kutup Noktası'nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdır.

Kuzey Yarım Küre'de yaklaşık olarak 21 Mart İlkbahar Ekinoksu – 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu'dur. Güney Yarım Küre'de yaklaşık olarak 21 Mart Sonbahar Ekinoksu – 23 Eylül İlkbahar Ekinoksu'dur.

Yorumunuzu Paylaşın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.